+371 67 339 300
Piekļuve
Sazinieties

Ortodontija

Pieteikties konsultācijai
+371 67 339 300

Ortodontija ir zobārstniecības nozare, kas nodarbojas ar nepareizu zobu un žokļu attiecību korekciju, izmantojot gan izņemamas, gan neizņemamas aparatūras.
Ortodontisko ārstēšanu var veikt praktiski jebkurā vecumā, galvenais ir pacienta vēlēšanās uzlabot sava smaida estētiku un gatavība šim procesam valtīt relatīvi ilgu laiku, jo ortodontiskā ārstēšana, piemēram, ar fiksēto brekešu sistēmu, ilgst vidēji pusotru līdz divus gadus.
Pirmā bērna konsultācija pie ortodonta ieteicama brīdī, kad piena zobiņi sāk mainīties uz pastāvīgajiem zobiem, kas parasti ir 5 – 6 gadu vecumā. Konsultācijas laikā ortodonts pārbaudīs bērna zobu un sakodiena stāvokli, tā atbilstību vecumam, kā arī novērtēs lūpu un mēles pozīciju un elpošanas veidu, jo tie ir faktori, kuru nepareizas darbības rezultātā, var izveidoties arī nepareizs sakodiens. Ja būs nepieciešams, ortodonts nozīmēs zobu rentgenu, lai novērtētu arī kaulā esošo pastāvīgo zobu aizmetņu pozīciju un attīstību.

Parasti regulāciju veic pusaudžiem, tomēr mūsdienās arvien vairāk pieaugot estētiskajām prasībām, pie ortodonta aizvien biežāk vēršas arī pieaugušie. Šobrīd ortodontija spēj piedāvāt regulāciju ar dažādām estētiski pievilcīgām metodēm, kā piemēram, keramiskās breketes, vai neredzamās-caurspīdīgās kapes jeb  ORDOLINE sistēmu.
Ortodontiskās ārstēšanas rezultātā var iegūt skaistu smaidu, funkcionāli stabilu sakodienu, kā arī ilgtermiņā uzlabot zobu balstošo audu veselību. Tomēr jāatceras, ka zobu regulācijai ir arī savi ierobežojumi un riska faktori, jo cilvēka organisma atbildes reakcijas, kaut gan ir plaši pētītas, reizēm nav iespējams paredzēt.

Cenas
Kādas ir pakalpojumu cenas?

Ārsti

Viktors Avkštols
Sertificēts protēzists, Rezidents ortodontijas specialitātē, Klīnikas vadītājs
Alīna Gončarova
Zobārste, Rezidente ortodontijas specialitātē

F.A.Q

ĀRSTĒŠANAS IESPĒJAS

ORDOLINE ZOBU KOREKCIJAS SISTĒMA

Ar ORDOLINE var ārstēt dažādas ortodontiskas problēmas, piemēram, nepareizi novietotus zobus, nelielu zobu saspiestību vai spraugas starp zobiem. Ārstēšana ar ORDOLINE ir vizuāli neuzkrītoša un neietekmē Jums ierasto dzīvi, jo ORDOLINE aparatūra ir caurspīdīga, izņemama, un ērta. Tomēr jāņem vērā, ka tikai ortodonts vai zobārsts, kas ieguvis sertifikātu darbam ar ORDOLINE, var izvērtēt, vai ārstēšana ar ORDOLINE Jums ir piemērota.

Ārstēšana ar ORDOLINE ir balstīta uz izņemamu, caurspīdīgu taisnojošu kapju sēriju. Viena kape jāvalkā apmēram 2 nedēļas un tad būs nepieciešams ievietot nākamo kapi. Kapju skaits tiek noteikts katram pacientam individuāli, ņemot vērā esošo sakodiena problēmu un ārstēšanas plānu. Regulācija ar ORDOLINE vidēji ilgst desmit līdz astoņpadsmit mēnešus.

Pirms ārstēšanas ar ORDOLINE tiks sastādīs ārstēšanas plāns, ņemot vērā sakodiena problēmu un Jūsu vēlmes.

METĀLISKĀS BREKETES

Mūsdienās breketes ir visbiežāk pielietotā ārstēšanas metode ortodontijā. Breketu sistēma var nodrošināt kontrolētas visu zobu kustības un pārvietot atsevišķu zobu vai zobu grupu, tā tiek pielīmēta pie zoba virsmas, netraumējot pašu zobu. Tad breketē tiek iestiprināts loks, kurš, mijiedarbojoties ar tām, iztaisno zobus.


Klasiskais brekešu veids ir metāliskās breketes. Tās tiek izgatavotas no augstvērtīgu niķeļa, titāna un citu metālu sakausējuma un efektīvi regulē zobus. Parasti šo breketu veidu izvēlas jaunieši, jo loks breketē tiek stiprināts ar speciālu elastīgu gumiju. Pacients katru reizi nākot uz brekešu pievilkšanu, var izvēlēties kādu no dažādu krāsu gumijām un tas zobu regulācijas procesu padara interesantāku un jauniešiem pievilcīgāku.


Estētiskās breketes

Tās izgatavoto no keramikas vai sintētiskā safīra. Tās ir baltas vai praktiski caurspīdīgas, un, ja tiek lietots arī balts loks, tad tas padara zobu regulēšanu praktiski nemanāmu.


Pašliģējošas breketes.

Relatīvi jauns breketu veids, kur loks breketē tiek stiprināts ar speciāla mehānisma palīdzību un nav nepieciešama elastīgā gumija loka stiprināšanai. Tas savukārt nodrošina mazāku berzi, līdz ar to ir nepieciešami nedaudz retāki apmeklājumi.


Lingvālās breketes

Šis breketu veids ir praktiski neredzams apkārtējiem, jo brekete tiek stiprināta pie zoba iekšpuses no mēles puses.

Ir divu veidu lingvālās breketes:

standarta lingvālās breketes – šis breketu veids paredzēts relatīvi vienkāršo ortodontisko gadījumu regulēšanā, tādēļ ar šīm breketēm regulāciju visos gadījumos veikt nevarēs.

individuāli izgatavotas breketes IncognitoTM – breketes tiek izgatavotas individuāli katram pacientam laboratorijā Vācijā no zelta sakausējuma. Pēc nospieduma nosūtīšanas uz laboratoriju, apmēram četru nedēļu laikā breketes tiek izgatavotas un atsūtītas uz klīniku. Līdz ar to šo breketu izmaksas ir augstas, kā arī pirmās dienas iespējams palielināts diskomforts mēlei un grūtības izrunāt dažus burtus. Šīs breketes atšķirībā no standarta lingvālajām breketēm ir iespējams izmantot arī sarežģītākos gadījumos.

PACIENTA PIENĀKUMI UN ATBILDĪBA ĀRSTĒŠANAS LAIKĀ

Lai ortodontiskās ārstēšanas rezultāts būtu veiksmīgs, pacientam ir jāievēro visi ārsta – ortodonta norādījumi. Ja ortodontiskā aparatūra netiek valkāta un kopta norādītajā laikā un veidā, ārstēšana nenoritēs kā plānota, aizņems ilgāku laiku un arī plānotais ārstēšanas rezultāts var netikt sasniegts.

Mutes higiēnas ievērošana

Ortodontiskās ārstēšanas laikā (īpaši ar fiksētajām aparatūrām – breketēm) ārkārtīgi svarīga ir mutes dobuma higiēnas ievērošana. Pēc katras ēdienreizes zobi obligāti jātīra ar zobu birsti un zobu pastu. Zobi jādiego ar zobu diegu un jāskalo ar fluoru saturošiem līdzekļiem vienu reizi dienā.

Pēc brekešu uzlikšanas procedūras ortodonts sīki izstāstīs un parādīs ar kādiem zobu kopšanas līdzekļiem un kā zobi turpmāk būs kopjami.


Riska faktori, neievērojot mutes higiēnu

Valda mīts, ka breketi un ortodontiskā ārstēšana bojā zobus. Tas ir maldīgs uzskats, jo pašas ortodontiskās aparatūras nav par iemeslu zobu bojājumiem. Tomēr jāatceras, ka to valkāšanas laikā apkārt breketēm un citām ierīcēm, kas atrodas mutes dobumā, pastiprināti veidojas aplikums. Tas bojā emalju un smaganas, ja netiek kārtīgi un regulāri notīrīts un rada neatgriezeniskus zoba bojājumus. Zobu aplikumā ir ļoti daudz baktēriju, kuras producē skābes un šīs skābes šķīdina zoba ārējo virsmu (emalju). Tā kā baktērijas skābi ražo no ogļhidrātiem, tad būtu ieteicams samazināt cukura, saldumu, arī gāzēto, saldo un skābo dzērienu lietošanas daudzumu un biežumu ortodontiskās ārstēšanas laikā.

Slikta mutes dobuma higiēna zobu pārvietošanas laikā rada smaganu iekaisumu (gingivītu), kas var pāriet smagākā smaganu un kaula destrukcijā (periodontītā), un radīt nelabvēlīgu ortodontiskās ārstēšanas iznākumu.

Rūpēšanās par aparatūru

Ortodontiskās aparatūras rada spiedienu uz zobiem un uz kaulu, kur zobi atrodas. Ja kāda no breketēm atlīmējas vai lietotā aparatūra salūzt, tiek deformēta vai pazaudēta, var parādīties nevēlama zobu pārvietošanās. Ortodontiskās regulācijas laikā nav ieteicams ēst cietu uzturu (sausiņus, burkānus, riekstus, karameles u.tml.), jo tas var veicināt aparatūras lūzumus un brekešu atlīmēšanos. Šādās situācijās pacientam ir jāinformē ortodonts, lai pēc iespējas ātrāk varētu salabot aparatūru vai uzlīmēt breketi atpakaļ uz zoba. Ja tas netiek darīts, ir iespējama zobu pārvietošanās nevēlamā virzienā un var ieilgt kopējais ārstēšanas laiks.

Regulāri plānveida apmeklējumi

Ortodontiskā aparatūra ir periodiski jāaktivē un jākoriģē, arī ārstēšanas gaita ir uzmanīgi jākontrolē. Pacientam ir jāapzinās, ka dažreiz ortodonta nozīmētais apmeklējuma laiks var sakrist ar skolas vai darba stundām, taču izlaisti apmeklējumi paildzina ārstēšanas laiku.  Nedrīkst aizmirst ortodontiskās ārstēšanas laikā regulāri apmeklēt arī zobārstu un zobu higiēnistu.

Sazinies ar mums
Nokļūšanas norādes
Pieteikties konsultācijai

Šīs mājaslapas pārzinis ir SIA Adenta, kontaktinformācija. Lietojot šo mājaslapu, Jums ir iespēja pieņemt mājaslapas sīkdatņu izveidošanu un iespēja attiekties no mājaslapas sīkdatņu izveidošanas (ja vien Jūsu pārlūkprogramma nav iestatīta nepieņemt sīkdatnes). Jums jāņem vērā, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Uzzināt vairāk.

Pieņemt
Noraidīt