Smēķēšana kopā ar arteriālo hipertensiju un aptaukošanos tiek uzskatīta par vadošo nāves cēloni pasaulē. Lielākā daļa cilvēku apzinās to, ka smēķēšana ir kaitīga veselībai, tomēr daudzi cilvēki neapzinās to, kādu kaitējumu mutes dobumam var nodarīt smēķēšana.
Pēc PVO datiem 2014.gadā
Presē un ikdienā ir daudz stāstīts par negatīviem efektiem lietojot tabaku, tādi kā plaušu vēzis, sirds un elpošanas sistēmas saslimšanas, bet tabakas lietošanai ir iedarbība arī uz muti un zobiem.
Visi tabakas lietošanas veidi negatīvi iedarbojas uz mutes audiem. Tabaka cigaretēs, cigāros un pīpēs satur vairāk kā 4.000 kaitīgas ķīmiskas vielas un gāzes, un 50 no tām ir kancerogēnas (var izsaukt vēzi).
Tabakas lietošana var novest pie:
Smēķēšana un zobu implanti:
Viena no mūsdienu nu jau aktuālām ārstēšanas metodēm ir zobu aizvietošana ar zobu implantiem. Tā nu jau ir kļuvusi par ikdienu gan pacientu, gan zobārstu vidū. Tas ir veiksmīgs ilgtermiņa ārstēšanas plāns cilvēkiem, lai aizvietotu trūkstošos zobus, taču šis ārstēšanas veids var būt nepieejams cilvēkiem, kas smēķē. Viss ir atkarīgs gan no smēķēšanas biežuma un daudzuma, gan mutes dobuma higiēnas un paša pacienta motivācijas atjaunot veselīgu smaidu. Viens no galvenajiem nosacījumiem zobu implanta (skrūves) ievietošanai ir veiksmīga oseointegrācija (ieaugšana kaulā). Cilvēkiem, kas smēķē, oseointegrācijas neveiksme ir uzskatāma par daudz augstāku, kā cilvēkiem, kas nesmēķē. Kā arī risks implanta zaudējumam ir saistīts ar sliktu mutes dobuma higiēnu un periimplantītu (iekaisumu apkārt implantam). Implantu ievietošana smēķētājiem ir iespējama, taču ir jāapzinās visi riski gan ārstam, gan pacientam.
Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc implantu vai citu manipulāciju veikšana ir sarežģīta vai neiespējama ir samazināta asins apgāde. Cilvēkiem, kas smēķē ir sašaurināti asinsvadi, kas var traucēt normālu brūču dzīšanu, kas ir viens no svarīgākajiem parametriem ievietojot zobu implantu.
Pētījumi rāda, ka pacientiem, kas smēķē, implantu veiksmes gadījums ir no 6,5 līdz 20% zemāks. Jautājums pār implantu ievietošanu jau var būt tad, ja pacients smēķē 14 cigaretes dienā.
Snus jeb zelējamā tabaka:
Preses rakstos ir vēstīts, ka tas ir veiksmīgs veids kā aizvietot smēķējamo tabaku. Vai tā tiešām ir?
Tā ir Zviedru zelējamā tabaka, kas ir mitra pulvera veidā, kas liekama zem augšlūpas. Eiropas Savienībā tā ir aizliegta, bet gan atļauta Zviedrijā. Neskatoties uz to, Latvijā daudzi sportisti un jaunieši izvēlas tieši šāda veida tabaku, skaidrojot, ka, lietojot šo tabaku, nerodas nepatīkamie dūmi un ir daudz ērtāka lietošana. Snus tāpat satur visas kaitīgās vielas kā cigarete, tai skaitā nikotīnu. Neskatoties uz to, ka snus nav populārākais un atļautais tabakas lietošanas veids Latvijā, ir izteiktas jau daudzas bažas saistībā ar šo produktu. Snus lietošana iekļauj sevī saskari ar mutes dobuma gļotādu. Tā rezultātā gandrīz 100% gadījumu attīstās mutes gļotādas izmaiņas, tomēr lielākoties tās nav audzēju dabas. Gļotāda paliek biezāka un veidojas baltie veidojumi – leikoplakija.
Kā arī attīstās smaganu saslimšanas, smaganu atkāpšanās, zobu krāsas izmaiņas, smaka no mutes, izmainīta garšas sajūta.
Pašlaik nav tādu pētījumu, kas pierādītu snus saistību ar mutes vēzi, taču daži pētījumi rāda saistību ar mutes dobuma vēža attīstību tieši tajās vietās, kur snus tiek ievietots.
Tādējādi, atbildot uz jautājumu – snus nav veselīga alternatīva smēķēšanai.
Zobārsta apmeklēšana
Kā jau iepriekš minēts, tad smēķētājiem zobakmens un zobu bojājumi veidojas biežāk, kas nosaka to, ka šiem cilvēkiem būtu jāapmeklē zobārsts un zobu higiēnists biežāk kā reizi gadā.
Vizītēs zobārsts apskatīs ne tikai zobu veselību, bet visa mutes dobuma – vaigu, mēles, lūpu- stāvokli. Savukārt zobu higiēnists spēs veiksmīgi atrast ikvienam cilvēkam piemērotu un efektīvu mutes dobuma kopšanas veidu.
Ieteikumi
Ja tomēr ir tā, ka tabakas lietošana ir neatņemama dzīves sastāvdaļa, tad būtu labi ievērot pāris ieteikumus, kas kaut nedaudz samazinās tabakas ietekmi uz mutes dobumu:
References.
Kasat V, Ladda R. Smoking and dental implants. J Int Soc Prev Community Dent. 2012;2(2):38–41. doi:10.4103/2231-0762.109358
Lee PN. Epidemiological evidence relating snus to health–an updated review based on recent publications. Harm Reduct J. 2013;10:36. Published 2013 Dec 6. doi:10.1186/1477-7517-10-36
Daly B., Watt R., Batchelor P., Treasure E. Essential Dental Public Health. Oxford University Press 2002, 135-181.