+371 67 339 300
Piekļuve
Sazinieties

Zobu higiēna

Pieteikties konsultācijai
+371 67 339 300Cenas
Kādas ir pakalpojumu cenas?

Ārsti

Inese Celmiņa
Higiēniste
Jūlija Kuzmenko
Higiēniste
Inga Kristberga
Higiēniste
Marita Poļakova
Higiēniste
Viktorija Tokareva
Higiēniste

F.A.Q

KĀDĒĻ NEPIECIEŠAMA PROFESIONĀLA ZOBU HIGIĒNA

Profesionāla zobu higiēna nepieciešama, jo, pat regulāri mājas apstākļos tīrot zobus, nav iespējams likvidēt visu zobu mīksto un cieto aplikumu, kā arī zobakmeni. Zobu higiēnists, izmantojot speciālus instrumentus un palīgvielas, notīra mīksto un cieto zobu aplikumu, it īpaši grūti aizsniedzamās vietās, kā arī likvidē virssmaganu un zemsmaganu zobakmeni.


Uzziņai!

Zemsmaganu zobakmeni lielākoties nevar ne redzēt, ne sataustīt ar mēli. Tas veidojas neatkarīgi no ikdienas mutes dobuma higiēnas kvalitātes. Tā veidošanos nosaka smaganu šķidruma sastāva īpatnības, pārslimotās slimības un lietotie medikamenti.

Zobu aplikums nav ēdiena atliekas uz zobiem, bet gan dažādu mikroorganismu kopienas.

Zobakmens savukārt ir mineralizēts mīkstais un cietais zobu aplikums, kurā dzīvo ļoti daudz dažādu slimības izraisošu mikroorganismu.

Zobu kariess, smaganu iekaisums jeb gingivīts un ap zobu esošo audu iekaisums jeb periodontīts ir infekcijas slimības, kuru galvenie izraisītāji ir zobu aplikumā un zobakmenī mītošie mikrobi.


Regulāri nenotīrīts mīkstais un cietais zobu aplikums, kā arī zobakmens:


izraisa smaganu iekaisumu, sārtas pietūkušas un asiņojošas smaganas;

izraisa zobu kariesu, īpaši virsmās starp zobiem, ja tās netiek regulāri tīrītas ar zobu diegu, kā arī rajonā pie smaganām, ja, saudzējot asiņojošās smaganas, zobu tīrīšana ir pavisam virspusēja, zobu kožamajās virsmās, kur atrodas dabīgas rieviņas un bedrītes;

izraisa periodontītu – ap zobiem esošo kaulaudu un dziļāku mīksto audu iekaisumu, kā rezultātā veidojas smaganu kabatas un zobi kļūst kustīgi;

rada nepatīkamu mutes smaku;

darbojas, kā mikroorganismu rezervuārs, un, ilgstoši kairinot un, novājinot mutes imunitāti, var izraisīt mutes gļotādas slimības, visbiežāk hronisku kandidozi jeb piena sēnīti.

Mikroorganismi caur iekaisušajiem smaganu audiem var nokļūt asinsritē un, ja imunitāte nav pietiekami stabila, lai tiktu ar tiem galā, tie var nonākt iekšējos orgānos un asinsvadu sieniņās ar iespējamību izraisīt slimības.

Atcerieties! Zobu higiēnists obligāti ir jāapmeklē vismaz 1 reizi gadā!!!

KĀ NORIT ZOBU HIGIĒNAS PROCEDŪRA

Zobu higiēnas procedūra sākas ar mutes dobuma pārbaudi, kuras laikā tiek konstatēts vispārējais mutes veselības stāvoklis, nepieciešamības gadījumā, pēc higiēnas procedūras, var tikt ieteikta konsultācija pie zobārsta.

Pēc pārbaudes pacients tiek izjautāts par ēšanas un dzeršanas paradumiem, smēķēšanu, dažādu medikamentu lietošanu, zobu kopšanas regularitāti un līdzekļiem, kādi tiek lietoti zobu kopšanai.


Ņemot vērā iegūto informāciju, higiēnists savas kompetences ietvaros sniedz norādījumus rīcībai, kas būtu nepieciešama mutes dobuma stāvokļa uzlabošanai. Higiēnists vizuāli, izmantojot žokļa modeli, un praktiski, dodot pacientam iespēju pašam, izmantojot vienreiz lietojamo zobu birsti, izskaidro pareizu zobu kopšanas tehniku. Ja saņemta pacienta piekrišana, higiēnists, izmantojot speciālu krāsvielu, var iezīmēt esošo zobu aplikumu un ļaut pacientam, izmantojot pareizu tīrīšanas tehniku, iezīmēto aplikumu notīrīt. Tādējādi pacientam tiek vizuāli un praktiski demonstrēts, kā pareiza zobu tīrīšanas tehnika ietekmē zobu un mutes dobuma veselības stāvokli.


Pēc augstāk minētajām darbībām, ja tās ir bijušas nepieciešamas, higiēnists uzsāk mutes dobuma higiēnas procedūru.


Ar ultraskaņas aparātu tiek notīrīts aplikums un zobakmens.

Ar rokas instrumentu tiek notīrīts atlikušais un zemsmaganu aplikums un zobakmens.

Ar sodas strūklās palīdzību tiek notīrīts aplikuma atlikums un zobus iekrāsojušais pigments.

Ar speciālu pulēšanas birstīti un pastu tiek “pulēts” zobs, notīrot atlikušo zobus iekrāsojošo pigmentu.

Ar zobu diegu tiek papildus iztīrītas zobu starpas.

Pēc procedūras zobiem var tikt uzklāti fluoru saturoši preparāti, kas stiprina zobu emalju. Ja zobi higiēnas laikā ir kļuvuši jūtīgi un pacients vēlas jūtību mazināt, zobiem uzklāj speciālu vielu, ko sauc par hidroksilapatītu.

Procedūru noslēdz mutes dobuma skalošana ar speciāliem mutes dobuma skalošanas līdzekļiem.

KAD BĒRNAM PIRMO REIZI IR JĀDODAS PIE ZOBU HIGIĒNISTA

Bērnam zobu higiēnistu vajadzētu sākt apmeklēt divarpus līdz trīs gadu vecumā, t.i. brīdī, kad ir izveidojies pilns piena sakodiens.

Līdz šim vecumam bērna zobu stāvokli vajadzētu profilaktiski uzraudzīt bērnu zobārstam, bet zobus kopt vecākiem. Sīkāk par bērna zobu kopšanu lasiet sadaļā “Bērnu zobārstniecība”.


Mēs iesakām bērnus ņemt līdzi uz vecāku higiēnas procedūrām, lai bērns pierastu pie jaunās vides un situācijas un raudzītos uz vecāku pieredzi, jo mēdz teikt, ka bērni ir vecāku spogulis – kāda attieksme būs vecākiem, tādu iegūs arī bērns.

KĀ NORIT ZOBU HIGIĒNAS PROCEDŪRA BĒRNAM

Tad ar bērnu un vecākiem tiek pārrunāta pareiza zobu kopšana tehnika.

Tiek praktiski demonstrēts, kā pareizi tīrīt zobus, kā arī, ja bērns vai bērna vecāki piekrīt, ar īpašu vielu iekrāsots mīkstais aplikums, kuru bērns ar vienreiz lietojamo birstīti, izpildot pareizas zobu tīrīšanas kustības, var notīrīt.


Ar rokas instrumentu tiek notīrīts mīkstais un cietais zobu aplikums, kā arī zobakmens, ja tāds ir.


Ar speciālu pulēšanas birstīti un pastu tiek “pulēts” zobs, notīrot atlikušo zobus iekrāsojošo pigmentu un mīksto aplikumu.


Zobiem tiek uzklāts fluora gels.


Par drosmi un pacietību tiek piešķirta neliela balviņa, ko pats bērns var izvēlēties no īpašas rotaļlietu kastītes.


Ja tas ir nepieciešams, higiēnists var ieteikt pārklāt zobu kožamo virsmu ar “silantu”, lai to pasargātu no bojājumiem. “Silanta” uzklāšana mūsu klīnikā tiek veikta tikai pēc konsultācijas ar zobārstu.


Lai mācītos pareizi tīrīt zobus arī mājās, higiēnists uz mājām var iedot īpašas veselībai nekaitīgas tabletes, kuras pirms zobu tīrīšanas ir jāpatur mutē, lai iekrāsotu zobu aplikumu, kuru pēc tam ar zobu birstīti ir jānotīra.

Sazinies ar mums
Nokļūšanas norādes
Pieteikties konsultācijai

Šīs mājaslapas pārzinis ir SIA Adenta, kontaktinformācija. Lietojot šo mājaslapu, Jums ir iespēja pieņemt mājaslapas sīkdatņu izveidošanu un iespēja attiekties no mājaslapas sīkdatņu izveidošanas (ja vien Jūsu pārlūkprogramma nav iestatīta nepieņemt sīkdatnes). Jums jāņem vērā, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Uzzināt vairāk.

Pieņemt
Noraidīt