Piekļuve

Smaganu atkāpšanās - iemesli, simptomi, ārstēšana

Apr. 01, 2021


Smaganu atkāpšanās rodas smaganu audiem virzoties lejup gar zobu, atsedzot saknes virsmu,  kā rezultātā zobs vizuāli kļūst garāks. Normāli veselai smaganai jābūt izlocītai gar zoba kroņa malu, sekojot tā formai un smaganu papillai jāaizpilda telpa starp zobiem līdz to kontaktpunktam. Ja smaganas atkāpjas, saknes virsma kļūst redzama un var parādīties tendence uz zobu jūtīgumu, saknes virsmas pārkrāsošanos un pat zobu bojāšanos. Šī atsegtā zoba saknes daļa ir klāta ar dentīnu un tā ir dzeltenīga pretstatā emaljai, kas klāj zoba kroņa daļu.

Iemesli

Zinot iemeslus ir viegli izvairīties no tiem, laicīgi tos novērst un turpmāk atlikt agresīvu smaganu audu zudumu. Daži riska faktori var izsaukt agresīvu un strauji noritošu smaganu atkāpšanos, kamēr citu ietekmē tā progresē ne tik strauji un izteikti, tātad lēnāk. Daži no visvairāk ietekmējošiem:

  • Periodontālās saslimšanas – ilgstoša iekaisuma rezultātā noārdās gan mīkstie smaganu audi, gan zobus balstošais kauls, kā rezultātā smaganu audi atkāpjas no zoba virsmas un novēro periodontālo kabatu attīstību ap zobiem.
  • Agresīva zobu tīrīšana – regulāri tīrot zobus ar cietu zobu birsti un tīrot spēcīgi ar turp un atpakaļ ejošām kustībām, tiek radīti defekti emaljas virsmā, kā arī novēro traumatiskas dabas smaganu atkāpšanos. Parasti novēro acu zobu, mazo dzerokļu  rajonā, kur agresīvās zobu tīrīšanas kustības tiek izdarītas visspēcīgāk.
  • Smēķēšana – kaitīgo vielu rezultātā smaganu audi ļoti nozīmīgi zaudē vitāli svarīgo asins apgādi, rodas nopietna stāze audos un audi sabrūk, atstājot redzamas saknes virsmas.
  • Regulāru apmeklējumu trūkums – izteikts zobu bojājums vai periodontālās saslimšanas var izsaukt nopietnas problēmas pirms tās vizuāli ir redzamas. Smaganu atkāpšanās pievienojas vēlāk:
    • ilgstoši neārstējot zobus (iespējams būs jāveic plašas restaurācijas / zobu raušanas);
    • pacientiem, kas nav apmeklējuši higiēnistu/periodontologu ilgstoši progresējoša un neārstēta iekaisuma smaganu audos rezultātā.
  • Zobu novietojums – ja atsevišķš zobs vai pat vairāki zobi  ir novietoti nedaudz ārpus zobu rindas, tad nereti šiem zobiem novēro smaganu atkāpšanos. Zobu saspiestības rezultātā grūtāk veikt zobu kopšanu, vieglāk uzkrājas aplikums un zobakmens, kas vēl pastiprināti var izsaukt smaganu slimības un atkāpšanos.

  • Pīrsingi lūpā / mēlē – hronisks kairinājums no lūpu/mēles pīrsingiem var izsaukt audu atkāpšanos, atsedzot zoba saknes virsmu.

  • Zobu ortodontiskā pārvietošana – pārvietojot zobus pārāk ātri, organisma nespējas piemēroties tik ātrai pārvietošanai rezultātā var rasties smaganu atkāpšanās. Lēnāka pārvietošana saglabā kaula un smaganu līmeni veselu un pareizā augstumā.

Simptomi

Visbiežākais simptoms ir redzama smaganu audu atkāpšanās gar saknes virsmu, atsedzot dzeltenīgo dentīnu. Atkarībā no riska faktoriem, kas izsauc smaganu atkāpšanos, skarti var būt viens lokalizēts zobs, daži zobi vai pat visi vienā virsmā, vairākās vai pat visapkārt zoba kroņa daļai.

Visbiežākie simptomi: jūtīgums, dzeltenas saknes virsmas, nokrāsojušies zobi, uzņēmība pret zobu bojāšanos, gari zobi, spraugas starp zobiem, ēdiena iespiešanās.

Ārstēšana

Vairākas pieejas un ārstēšana ir atkarīga no iemesla, kā arī no plašuma.

Periodontālā  ārstēšana – novērsīs turpmāku periodontālo audu zudumu un smaganu atkāpšanās progresijas risku.

Smēķēšanas atmešana – smaganu audos lēnām, bet tomēr nozīmīgi atjaunosies asins apgāde un mikrocirkulācija.

Zobu tīrīšana ar mīkstu zobu birsti – izmantojot mīkstu zobu birsti, tīrot zobus pareizām kustībām 2 reizes dienā nozīmīgi samazināsies risks turpmākai smaganu atkāpšanai.

Ķirurģiskās iespējas smaganu atkāpšanās korekcijai – ja novēršot iemeslus smaganu atkāpšanās pacientu vizuāli neapmierina, kā arī sagādā tādas sūdzības kā zobu jūtīgumu, ko samazināt izmantojot gan zobu pastas, gan skalojamos līdzekļus nav iespējams, tad var apsvērt ķirurģiskās iespējas. Visbiežāk smaganu audi tiek pārvietoti ķirurģiskā ceļā pārsedzot atsegtās saknes virsmas un atkarībā no klīniskās situācijas papildus izmantojot vai neizmantojot mīksto audu transplantātu. Lielākoties transplantāts tiek ņemts no paša pacienta aukslējām, bet var aizmantot arī rūpnieciski apstrādātus transplantātus.

Lai veiktu šāda veida operāciju, pacienta smaganu audiem ir jābūt veseliem, bez iekaisuma pazīmēm un protams tikai pēc iepriekš rūpīgi veiktas izmeklēšanas.

Smaganu atkāpšanās riska novēršana

  • Regulāri apmeklējiet profesionālu higiēnistu vismaz divas reizes gadā, tādējādi nozīmīgi samazinot risku smaganu iekaisuma attīstībai un progresijai
  • Ortodontiska zobu regulācija var koriģēt zobu saspiestību un smaganu atkāpšanās atsevišķos gadījumos var slēgties spontāni. Par to, vai tas tā var notikt, Jūs informēs ortodonts.
  • Tīriet zobus saudzīgi ar mīkstu zobu birsti, ievērojot pareizus zobu tīrīšanas principus.

Lai noskaidrotu, vai Jūsu gadījumā iespējams slēgt atsegtās saknes virsmas un iegūtu papildus informāciju, ieteicams pieteikties konsultācijai pie mūsu klīnikas speciālistiem dr. Grīnvaldes, dr. Lauriņas.

Ko
lasīt tālāk

Sept. 14, 2021
Zobu Balināšana -Kas Jāzina?
Aug. 03, 2021
Zobārstniecības materiālu dzīves ilgums mutes dobumā
Jūl. 30, 2021
Vai ir atšķirība starp zobu pastām, un, vai tās vispār jālieto?
Skatīt visus rakstus

Atpakaļ