Piekļuve

Kas mums būtu jāzin par Aukstumpumpām.

Sept. 10, 2021


Par aukstumpumpu parasti sauc sāpīgus izsitumus ap lūpām, kas sākas ar sārtu niezošu pleķīti, tad parādās sīki pūslīši, kuri plīst un pārklājas ar kreveli. To sauc par Herpes labilais.

Aukstumpumpu izraisa hroniskas Herpes simplex vīrusa infekcijas periodiska aktivizēšanās.

Ar Herpes simplex vīrusu parasti inficējas agrīnā bērnībā, bet var inficēties jebkurā vecumā

Inficēšanās notiek saskaroties ar slima cilvēka siekalām vai aukstumpumpas šķidrumu. Mazi bērni inficējas spēlējoties ar rotaļlietām vai no pieaugušajiem, kuriem ir aukstumpumpa, piemēram, māte ar aukstumpumpu sabučo savu bērnu vai ar rokām pārnes infekciju, ja tikko ir neapzināti pieskārusies aukstumpumpai un tad pieskaras bērnam. Jaunieši un pieaugušie inficējas skūpstoties un lietojot kopēju ūdens pudeli, glāzi, krūzi utm.

Pēc inficēšanās vīruss dzīvo nervu ganglijos un paasinājuma laikā parādās tikai skartā nerva zaru nobeigumu rajonā vienā un tajā pašā vietā. Ja ap lūpām aukstumpumpa parādās dažādās vietās, tas nozīmē, ka ir inficēti vairāki sejas nervi.Herpes simplex vīruss vidē nav izturīgs, tāpēc baseinā ar to nevar inficēties, arī ikdienā lietojot sadzīves traukus, kuri ir mazgāti, nevar inficēties. Tāpat ar šo vīrusu nevar inficēties pie zobārsta un zobu higiēnista.

Pirmo reizi inficējoties ar vīrusu, slimība sākas ar sliktu pašsajūtu, paaugstinātu ķermeņa temperatūru, galvassāpēm, palielinātiem un sāpīgiem zemžokļa limfmezgliem, un tikai pēc tam parādās sāpīgi izsitumi visā mutē. Slimība parasti ilgst 1 līdz 2 nedēļas.

Herpes simplex vīrusa paasinājumu jeb aukstumpumpu izraisa vispārējas vai vietējas imunitātes pazemināšanās, stress, saaukstēšanās, pārkaršana, sauļošanās, arī zobu labošana un zobu higiēna. Tāpēc cilvēkiem, kuri ir inficēti ar vīrusu, pēc zobu ārstēšanas un higiēnas mutē blakus ārstētajiem zobiem var parādīties sāpīgi izsitumi. Nav jāuztraucas, zobārsts nav jūs inficējis, tas ir pamodies jūsos snaudošais Herpes simplex vīruss.

 Aukstumpumpas mēdz būt ne tikai uz lūpām, bet arī mutē uz smaganām ap zobiem, uz aukslējām un uz mēles. Šajos gadījumos cilvēkam ir sūdzības par sāpošu smaganu, ko pats sev izskaidro ar traumu vai apdegumu, sāpes ilgst tikai dažas dienas. Nezinot, ka sāpošā smagana ir Herpes vīrusa infekcija, var neviļus inficēt citus cilvēkus.

Herpes simplex vīruss skar arī dzimumorgānu gļotādu, tāpēc inficēties var arī seksuālu kontaktu ceļā.

Ar rokām vīrusu turklāt var pārnest uz acu gļotādu, pazeminātas imunitātes gadījumos Herpes simplex vīruss var izplatīties visā organismā.

Vīruss organismā paliek uz visu mūžu, un aptuveni tikai 40% inficēto personu tas periodiski aktivizējas un izpaužas kā aukstumpumpa.

Pasaulē aptuveni no 80 līdz 99 % iedzīvotāju ir inficēti ar šo vīrusu.

Aukstumpumpu ārstēšanai ir pieejami daudz dažādi līdzekļi, bet tie visi palīdz tikai pašā slimības sākumā, kamēr sīkie pūslīši vēl nav parādījušies un plīsuši, pēc tam ārstēšana ir mazefektīva. Slimība noris savu gaitu, Herpes simplex vīrusa infekcija ir pašlimitējoša, tas nozīmē, ka neārstējot vai nepareizi ārstējot pēc aptuveni 2 nedēļām tā pāries pati no sevis. Ārstēšana pamatā ir vērsta uz sāpju mazināšanu un dzīšanas paātrināšanu.

Par ārstēšanās iespējām iesakām konsultējaties ar speciālistu!

Pacientiem ar akūtu Herpes simplex vīrusu infekciju, tas ir, ar aukstumpumpu, var veikt neatliekamo zobu ārstēšanu, bet neiesaka veikt zobu higiēnu, periodonta ārstēšanu, plānveida zobu ekstrakcijas un implantu ievietošanas operācijas.

Gadījumā, ja pirms plānotās vizītes pie zobārsta jums ir uzmetusies aukstumpupma, būtu svarīgi sazināties ar savu ārstu vai brīdināt klīnikas personālu, lai vajadzības gadījumā varētu pārcelt plānoto vizīti pie ārsta!

Ko
lasīt tālāk

Sept. 14, 2021
Zobu Balināšana -Kas Jāzina?
Aug. 03, 2021
Zobārstniecības materiālu dzīves ilgums mutes dobumā
Jūl. 30, 2021
Vai ir atšķirība starp zobu pastām, un, vai tās vispār jālieto?
Skatīt visus rakstus

Šīs mājaslapas pārzinis ir SIA Adenta, kontaktinformācija. Lietojot šo mājaslapu, Jums ir iespēja pieņemt mājaslapas sīkdatņu izveidošanu un iespēja attiekties no mājaslapas sīkdatņu izveidošanas (ja vien Jūsu pārlūkprogramma nav iestatīta nepieņemt sīkdatnes). Jums jāņem vērā, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Uzzināt vairāk.

Pieņemt
Noraidīt