Atsevišķa zobu kroņa, vairākus zobus aizvietojošu tiltu, daļēji zobus aizvietojošas vai pilnas augšžokļa vai apakšžokļa zobus aizvietojošas protēzes izgatavošana ir ļoti augstas estētikas un precizitātes ārstnieciskā procedūra.
Pats svarīgākais faktors ir zobu izskats jeb estētika, kas vienlaicīgi ar augstām tehniskajām zināšanām no ikviena protezēšanas speciālista prasa arī māksliniecisku talantu, lai Jūsu jaunais smaids, vai tā daļa, būtu harmonijā ar esošo situāciju, vai lielāku protezēšanas darbu gadījumā, harmonijā ar Jūsu sejas aprisēm un personību.
Žokļa muskuļi ir ļoti spēcīgi, jo ir paredzēti barības sakošļāšanai. Kā atklāj 1994.gadā veiktais pētījums, vīrieša žokļa sakodiena spēks svārstās no 43 kilogramiem uz 1 zobu priekšējiem zobiem, līdz 120 kilogramiem uz 1 zobu aizmugurējiem zobiem (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7744385/), kas nozīmē, ka mazākā neprecizitāte zobu kroņu, tiltu un protēžu izgatavošanas procesā var novest gan pie kroņa bojājumiem, gan kaitēt pacienta mutes dobuma veselībai.
Kopumā varam izdalīt 2 pamata zobu protezēšanas veidus:
- zoba kroņa protēze ar ko tiek aizvietots 1 zobs;
- zobu tilts, ikdienā saukts arī par zobu protēzi, ar ko tiek aizvietoti vairāki dabīgie zobi gadījumos, kad nav iespējama katra atsevišķa zoba kroņa protēzes izgatavošana;
Savukārt zobu tiltus (protēzes) varam iedalīt sekojoši:
- izņemamie zobu tilti (protēzes);
- fiksētie zobu tilti (protēzes);
Izņemama zobu protēze ar ko tiek aizvietots liels skaits zobu un ko var patstāvīgi izņemt:
- fiksēta zobu protēze ar ko tiek aizvietots liels skaits zobu un ko nevar patstāvīgi izņemt.
Zobu protezēšana ir individuāls un sarežģīts process, taču ir izdalāmi šādi pamata etapi:
- Sākotnējās vienas vai divas konsultācijas, kuras laikā ar Jums tiek pārrunātas Jūsu vēlmes, tiek veikti rentgena uzņēmumumi un fotografēšana, tiek izrunāts ārstēšanās plāns un izmaksas.
- Nākamajā vizītē seko zobu virskārtas slīpēšana, ja protēzes konstrukcija tiek balstīta uz dabīgo zobu un restaurējamās vietas 3 dimensiju skenēšana vai telpiskā nospieduma iegūšana, izmantojot speciālu, šim mērķim paredzētu, nospieduma materiālu, kā arī tiek veikta sakodiena noteikšana, ja tas ir nepieciešams. Tiek nozīmēta nākamā vizīte protēzes pielaikošanai un nodošanai, ja tā atbilst Jūsu un ārsta plānotajam rezultātam. Ja protēze tiks balstīta uz zobu implantiem, tad būs nepieciešamas vismaz 2 starpvizītes implantācijas procedūras veikšanai.
- Tālāk Jūsu protezēšanas speciālists veic iegūto datu analīzi un kopā ar papildus norādījumiem, nosūta tos zobu tehniskajai laboratorijai kroņa 3 dimensiju modelēšanai un izgatavošanai, kam seko Jūsu protezēšanas speciālista komunikācija ar zobu tehnisko laboratoriju protēzēs izgatavošanai.
- Kad protēze ir gatava, Jūsu iepriekš nozīmētajā vizītē kopā ar ārstu tiek pielaikota izgatavotā protēzi un ja protēze atbildīs Jūsu un ārsta kopējai iecerei, protēze tiks nostiprināta un procedūra ir pabeigta.
Zobu pagaidu kronis
Zobu pagaidu kronis lielākajā daļā gadījumu tiek izgatavots no plastmasas vai kompozītmateriāla, lai īslaicīgi aizvietotu trūkstošos dabīgos zobus, kamēr tiek veikta zobu protezēšanas procedūra.
Zobu kroņa protēze
Zobu kronis tiek izgatavots 1 zobam, tas var tikt balstīts uz esošo dabīgo zobu vai ievietotu zobu implantu, kas pilda zoba saknes funkciju.
Zoba trūkuma gadījumā implantāts ir visieteicamākais vieds zoba kroņa balstīšanai, jo tas, atrodoties nepārtrauktā noslogojumā, ievērojami samazina žokļa kaula atkāpšanās risku, kā arī ir funkcionāli un estētiski piemērotāks.
Zoba kroņa protēzi visbiežāk izgatavo no šādiem materiāliem:
- porcelāna. Šīs materiāls nodrošina estētiski visaugstvērtīgāko rezultātu. Porcelāna kronis praktiski neatšķiras no dabīgā zoba, jo, līdzīgi dabīgajam zobam, tas laiž cauri gaismas starus. To trūkums ir zemāka kroņa izturība;
- cirkonija oksīda. Lai atrisinātu tīrā porcelāna kroņu zemās izturības problēmu, datorizēti tiek izfrēzēti izturīgi alumīnija oksīda vai cirkonija oksīda kroņu karkasi, kuriem tiek uzklāts porcelāna pārklājums. Cirkonija zobu kroņi nodrošina tikpat augstvērtīgu estētisko rezultātu kā porcelāna kroņi, vienlaicīgi nodrošinot augstu izturību, jo cirkonija oksīda karkass izturības ziņā ir līdzvērtīgs metālam, bet estētiskais rezultāts ir daudz labāks, pateicoties cirkonija keramikas gaismas caurlaidībai. Šis ir šobrīd vispopulārākais zobu protezēšanas materiāls;
- metāla (metālkeramikas). Kroņa iekšpusē ir plāna metāla kārtiņa, kura pārklāta ar porcelānu. Šobrīd tiek lietoti galvenokārt sānu un aizmugurējo zobu protezēšanai;
- plastmasa vai kompozītmateriāls. Šie kroņi ātri plaisā un maina krāsu. Lielākoties šie kroņi tiek izmantoti kā pagaidu kroņi;
- metālkompozīts vai metālakrilāts. Šie kroņi ir tādi paši kā plastmasas vai kompozītmateriāla kroņi, tikai kroņa stiprības nodrošināšanai tā iekšpusē ir plāna metāla kārtiņa, uz kuras tiek klāts kompozītmateriāls, kas ir gaišs materiāls zoba krāsā;
- liets metāls. Šie kroņi ir izturīgi, taču to galvenais trūkums ir metāliskais spīdums, kas samazina estētiskās īpašības, tādēļ tos parasti izmanto sānu zobu atjaunošanai.
Zobu tilts vai protēze
Šis ir zobu protēzes veids, ko pielieto gadījumos:
- kad Jums trūkst viens vai vairāki blakus esoši vai atsevišķi dabīgie zobi un tos nav iespējams aizvietot ar individuālajiem zobu kroņiem, kas balstīti ar implantu palīdzību;
- kad Jums vai augšžokli, vai apakšžoklī nav saglabājies neviens dabīgais zobs.
Tilts, tāpat kā kroņi, var tikt izgatavots no cirkonija oksīda un metāla, kas pārklāts ar porcelāna slāni, metālkompozīta vai plastmasas.
Fiksētie zobu tilti (protēzes)
Šīs zobu protēzes tiek balstītas vai uz esošajiem zobiem vai arī implantiem, kas nozīmē, ka šī zobu protēze pēc to ievietošanas Jūsu mutē nav izņemama un nekustas, kas dod gan psiholoģisko, gan funkcionālo komfortu, jo fiksētās protēzes gan funkcionālajām, gan estētiskajā ziņā vistuvāk atbilst dabīgajiem zobiem.
Izņemamie zobu tilti (protēzes)
Izņemamas protēzes būtu ieteicams izmantot tikai tajos gadījumos, ja Jums kādu iemeslu dēļ nav iespējams izgatavot fiksētās zobu protēzes. Tas nozīmē, ka zobu protēzes nav stingri nofiksētas mutē un higiēnas procedūru veikšanai ir patstāvīgi izņemamas un atkal ieliekami atpakaļ.
Galvenie šo zobu protēžu veida trūkumi ir:
- Jūsu psiholoģiskais diskomforts dēļ svešķermeņa sajūtas mutē;
- protēzes nestabilitāte;
- iespējamais žokļa kaula zudums, kas ir dabīgs process, dēļ tā, ka izņemamā zobu protēze pietiekami to nenoslogo;
- Jums smaidot var redzēt skavas ar kurām izņemamā protēze ir stiprināta pie Jūsu dabīgajiem zobiem.
Izņemamās protēzes tiek izgatavotas no speciāli tam paredzētas plastmasas vai metāla un plastmasas kombinācijas. Šāda ierobežota materiālu izvēle ir balstīta pārējo materiālu nespējā nodrošināt pietiekamu mehānisko izturību.
Izņemama zobu protēze uz implantiem
Ja izņemamā protēze ir vienīgais veids, kā aizstāt trūkstošos dabīgos zobus, to stiprināšanai, lai maksimāli novērstu izņemamo zobu protēžu trūkums, izmanto implantus, kas nodrošina līdzīgu komfortu kā neizņemamas zobu protēzes.
Šādas protēzes galvenokārt izmanto gadījumos, kad ir liels dabīgo zobu trūkums vai ir zaudēti visi dabīgie zobi vienā vai abos žokļos. Par šo jūs varat izlasīt FAQ sadaļā “Totālās protēzes, ALL on 2 un all on 4”.