+371 67 339 300
Piekļuve
Sazinieties

Zobu protezēšana

Pieteikties konsultācijai
+371 67 339 300

Klīnikā strādā sertificēti protēzisti, sava aroda profesionāļi, kas regulāri atjauno savas zināšanas pasaules vadošajos simpozijos, kursos, lekcijās u.c., kas ir arī mācībspēki Rīgas Stradiņa Universitātē. Pateicoties kam, mēs spējam nodrošināt augsta līmeņa protezēšanas iespējas te pat Rīgā. Mūsu protēzisti jums piedāvās labāko, modernāko, ilgtspējīgāko ņemot vērā jūsu vēlmes, vajadzības un iespējas!

Klīnikā pieejama zoba audu restaurācija ar kroņiem, zobu virsmas atjaunošana ar porcelāna plāksnītēm (zobu venīriem), trūkstošo zobu aizvietošana ar neizņemamām protēzēm vai izņemamām protēzēm, pilnas zobu rindas aizvietošana (totālā protēze), daļēja zoba kroņa bojājuma atjaunošana ar inlejām un onlejām, protezēšana uz zobu implantiem, kā arī komplicētu sakodiena defektu restaurācija.

Cenas
Kādas ir pakalpojumu cenas?

Ārsti

Viktors Avkštols
Sertificēts protēzists, Rezidents ortodontijas specialitātē, Klīnikas vadītājs
Edgars Bērze
Zobārsts
Vitālijs Gnusins
Zobārsts
Dina Lietuviete – Vēvere
Zobārste
Konstantīns Ļiņovs
Sertificēts Implantologs
Ginta Opmane
Zobārste
Inga Ozoliņa
Zobārste
Kārlis Ozoliņš
Sertificēts Protēzists
Antra Ragauska
Sertificēta Protēziste
Diāna Rožkalne
Zobārste
Madara Šolka
Zobārste
Zane Tereščuka
Zobārste
Ilze Žuravļova
Zobārste

F.A.Q

ZOBU KROŅI

Ja dabīgam zobam ir tikai neliels bojājums, tad to var atjaunot ar dažādiem plombējamiem materiāliem. Taču bieži ir gadījumi, kad zobs ir stipri plombēts vai tā kroņa daļa nolūzusi pilnībā. Šajos gadījumos zoba dabīgie audi ir palikuši maz vai to pilnībā nav. Lai atjaunotu zobu šādās situācijās, izmanto mākslīgos kroņus.
Izgatavojot mākslīgos kroņus, tiek noslīpēts dabīgā zoba virsslānis aptuveni 1.5 – 2 mm biezumā. No noslīpētā zoba noņem nospiedumu un laboratorijā izgatavo gatavu mākslīgo kroni, ko ārsts uz noslīpētā zoba uzcementē (pielīmē). Mākslīgā kroņa izgatavošanai nepieciešamas vairākas vizītes, tāpēc pēc zoba noslīpēšanas parasti tiek veidoti pagaidu kroņi, lai pacients visu ārstēšanas laiku varētu droši smaidīt, ēst, kā arī tie pasargā noslīpēto zobu no jutīguma.
Mākslīgie kroņi var tikt izgatavoti no dažādiem materiāliem:

 • Plastmasa vai kompozītmateriāls. Šie ir visvienkāršākie un lētākie kroņi. Tie ātri plaisā un mēdz mainīt krāsu. Bieži vien šie kroņi tiek izmantoti, kā pagaidu variants, jo tie ir precīzi izgatavojumi, taču tiem ir augsta nodiluma pakāpe.
 • Metālkompozīts vai metālakrilāts. Šie kroņi ir tādi paši kā plastmasas vai kompozīta kroņi tikai kroņa iekšpusē, lai nodrošinātu tā stiprību, ir plāna metāla kārtiņa, uz kuras tiek klāts kompozīts – gaišs materiāls zoba krāsā.
 • Liets metāls. Šie kroņi ir izturīgi, taču to galvenais mīnuss ir metāliskais spīdums, kas samazina estētiskās īpašības, tādēļ tos parasti izmanto sānu zobu atjaunošanai.
 • Metālkeramikas kronis. Kroņa iekšpusē ir plāna metāla kārtiņa, kura pārklāta ar gaišu porcelānu (keramiku). Šī ir vien no visbiežāk lietotajām kroņa atjaunošanas metodēm, tās estētiski augstvērtīgā rezultāta un atjaunotā kroņa izturības dēļ.
 • Tīrs porcelāns (presēts porcelāns). Šī metode nodrošina estētiski visaugstvērtīgāko rezultātu. Porcelāna kronis praktiski neatšķiras no dabīgā zoba, jo līdzīgi dabīgajam zobam tas laiž cauri gaismas starus. To trūkums ir zemāka kroņa izturība.
 • Cirkonija oksīds. Lai atrisinātu tīrā porcelāna kroņa zemās izturības problēmu, datorizēti tiek izfrēzēti izturīgi kroņu karkasi no alumīnija oksīda vai cirkonija oksīda, kam tiek uzklāts porcelāna pārklājums. Cirkonija zobu kroņi nodrošina tikpat augstvērtīgu estētisko rezultātu, kā porcelāna kroņi, vienlaicīgi nodrošinot augstu izturību, jo cirkonija oksīda karkass izturības ziņā ir līdzvērtīgs metālam, bet estētiskais rezultāts būs daudz labāks, cirkonija keramikas gaismas caurlaidības dēļ. Šī ir visdārgākā kroņu restaurācijas metode, taču nodrošina vienlaicīgi visaugstāko estētikas rezultātu un kroņa noturību.

VENĪRI - PORCELĀNA PLĀKSNĪTES

Šī ir ļoti estētiska un zoba audus saudzējoša restaurācija. Porcelāna plāksnīte ir plāns keramikas slānis, ar ko tiek pārklāta zoba virsma, lai uzlabotu zoba krāsu, formu, izmēru, pozīciju u.c.
Porcelāna plāksnītes (zobu venīrus) izgatavo, ja:

 • zobs no redzamās puses ir noplombēts,
 • zobam ir mainīta krāsa,
 • zobam redzami pigmentveidīgi defekti,
 • zaudēta zobu dabiskā forma,
 • paplašinātas zobu spraugas starp priekšzobiem un citiem zobiem;
 • nelīdzenas zobu rindas gadījumos u.c.

Izgatavojot Zobu venīrus, no zoba ārējās (redzamās) virsmas tiek noslīpēts aptuveni 0.5 mm zoba audi. Ārsts no noslīpētajiem zobiem ņem nospiedumu, lai laboratorijā varētu izgatavot dažāda veida porcelāna plāksnītes. Starp laikošanas seansiem tiekt izgatavotas pagaidu plāksnītes. Jau gatavos venīrus ārsts pielīmē pie zoba ar īpaši izturīgiem cementiem. Porcelāna plāksnītes parasti izgatavo priekšzobiem. Porcelāna plāksnīšu caurspīdīgums veiksmīgi imitē dabigo zobu emalju, un to var pielīdzīnāt nepieciešamajai/esošajai zobu krāsai. Porcelāna plāksnītes nepārkrāsojas, neveidojas nikotīna, tējas un citu ārēju faktoru izraisīti plankumi. Porcelāna plāksnītes cenas ziņā ir pielīdzināmas cirkonija un tiras keramikas kroņu cenai.

NEIZŅEMAMĀS PROTĒZES

Ja trūkst viens vai vairāki zobi, nepieciešams tos aizvietot ar mākslīgajiem pēc iespējas ātrāk. Tas vēlams  gan estētisku apsvērumu pēc, gan dēļ efektīgākas barības sakošanas, kā arī dēļ apstākļa, ka zobi visu laiku nepaliek vienā vietā – var sākt pārvietoties zaudēto zobu rajonu ietverošie zobi, kā arī izvilkties pretējā žokļa zobi brīvajā vietā. Šāda zobu pārvietošanās dažkārt noved pie sakodiena deformācijām.

Lai aizvietotu trūkstošos zobus, visērtākās pacientiem ir neizņemamās konstrukcijas. Tas nozīmē, ka restaurācija pēc ielikšanas mutē tur arī visu laiku paliek – to nevar izņemt ārā, tā nekustas. Pacienti jūtas psiholoģiski komfortabli un droši, kā arī šāda restaurācija izmēru ziņā ir līdzīga dabīgo zobu situācijai. Tas ir būtiski, jo zobārsta – protēzista viens no svarīgiem uzdevumiem ir jaunās restaurācijas izgatavošana pēc iespējas līdzīgāk dabīgai situācijai, jo pacientam bieži viss „liekais” sagādā diskomforta sajūtu.

Ir vairāki neizņemamo konstrukciju veidi:

 • Tilts – tās ir zobu protēzes veids, ko pielieto gadījumos, kad pacientam trūkst viens vai vairāki blakus stāvoši zobi. Zobu tilts ir protezēšanas konstrukcija, kas fiksējas uz pacienta veselajiem zobiem, aizvietojot trūkstošos zobus. Šajās situācijās tiek slīpēti dabīgie zobi un uz tiem laboratorijā izgatavo tiltus. Pozitīvais šai restaurācijai ir tas, ka tā ir neizņemama, negatīvais – tiek slīpēts dabīgais zobs. Tilti tāpat kā kroņi var tikt izgatavoti no plastmasas, lieta metāla, metālkompozīta, metālkeramikas un cirkonija oksīda.
 • Implantāts – to varētu saukt par mākslīgo zoba sakni. Implantātu izgatavo no īpaši izturīgiem materiāliem –  titāna sakausējumiem u.c. Implantam ir skrūves forma, to anestēzijā ieskrūvē žokļa kaulā. Atkarībā no konkrētās situācijas, tas  osseointegrējas (ieaug) kaulā 3 – 8 mēnešus. Pēc šī laika implantu var izmantot kā balstu nākamajai restaurācijai – kronim, kas var tikt izgatavots no iepriekš aprakstītajiem kroņu materiāliem. Visbiežāk kroņi tiek izgatavoti no metālkeramikas un porcelāna. Implantātu balstītās konstrukcijas ir ļoti optimāls restaurācijas variants, jo netiek ietekmēti un aizskarti esošie dabīgie zobi (šī sistēma funkcionē neatkarīgi), kā arī implanti vairākās situācijās ir vienīgais veids, kā izvairīties no izņemamām konstrukcijām.

IZŅEMAMĀS PROTĒZES

Trūkstošos zobus mutē var aizstāt arī ar izņemamām konstrukcijām.

Izņemamas protēzes izgatavo pacientiem ar daļēju zobu trūkumu, kuram, noteiktu iemeslu dēļ, nav iespējams izgatavot neizņemamas konstrukcijas. Tas nozīmē, ka mākslīgie zobi nav stingri nofiksēti mutē, bet tie higiēnas procedūru veikšanai ir izņemami un atkal ieliekami atpakaļ. To veic pats pacients mājas apstākļos.


Izņemamas protēzes, salīdzinājumā ar neizņemamām konstrukcijām  ir stipri lētākas. Galvenais šī konstrukcijas veida mīnuss ir salīdzinošs psiholoģiskais diskomforts dēļ svešķermeņa sajūtas mutē, kā arī dēļ protēzes nestabilitātes. Kā viens no mīnusiem jāmin arī estētiskais aspekts, tas ir, cilvēkam smaidot, bieži var redzēt izņemamo konstrukciju skavas, kas apņem dabīgos zobus, tā nodrošinot stabilitāti.


Mūsdienīgs risinājums skavu noslēpšanai ir atačmentu (atslēgu) sistēmas. Atačmentu gadījumā izņemamā protēze turas pie dabīgā zoba bez ārēji redzamu skavu palīdzības – viss sasaistes mehānisms ir paslēpts. Jāpiebilst, ka atačmentu sistēma stipri sadārdzina izņemamās protēzes konstrukciju.


Izņemamās protēzes tiek izgatavotas no:


plastmasas,

metāla un plastmasas kombinācijas.

Ir gadījumi, kad izņemama konstrukcija ir vienīgais veids kā aizstāt trūkstošos zobus. Šajos gadījumos var tikt izmantoti arī implantāti, lai nodrošinātu izņemamās protēzes stabilitāti un mazinātu pacienta diskomforta sajūtu.

TOTĀLA PROTĒZE

Totālā izņemamā protēze tiek izmantota gadījumos, ja pacienta augšžoklī un / vai apakšžoklī nav atlikuši zobi.

Šī protēze tiek izgatavota no kompozītmateriāla un aizvieto pacienta zaudētos zobus. Protēze tiek balstīta uz mīkstajiem (smaganām) un cietajiem audiem (žokļa kaula) pacienta mutē.

Protēze nav stingri fiksēti mutē un ikdienas higiēnas procedūru veikšanai ir izņemami un ievietojami atpakaļ.


Lai izveidotu totālas izņemamām protēzes, pacientam nepieciešami vismaz 6 apmeklējumi pie protēzista:


apmeklējums. Sākotnējā konsultācija un nospiedumu noņemšana žokļa un zobu atveida (veiduļa) izgatavošanai. Veidulis tiks izmantots speciālas individuālas “nospiedumu karotes” izgatavošanai.

apmeklējums. Izmantojot individuālo “nospiedumu karoti”, tiks noņemts pacienta funkcionālais zobu un žokļa nospiedums. Šis nospiedums protēzistam palīdz izprast pacienta mutes kustību amplitūdu. Balstoties uz iegūto nospiedumu, zobu tehniskā laboratorija izgatavo speciālu vaska valni, kuru nākamajā vizītē izmantos pacienta sakodiena specifikas noteikšanai.

apmeklējums. Ar vaska palīdzību tiek noteikta pacienta sakodiena specifika. Iegūtais rezultāts tiek nosūtīts laboratorijai, kas, balstoties uz iegūto informāciju, vaska valnī iestiprinās mākslīgos zobus.

apmeklējums. Vaska valnī stiprinātos zobus piemēro specifiski pacienta sakodiena īpatnībām. Iegūtais rezultāts tiek nosūtīts uz zobu tehnisko laboratoriju protēzes izgatavošanai.

apmeklējums. Protēze tiek uzlaikota, veiktas nelielas korekcijas, ja tas ir nepieciešams. Pēc procedūras tiek noteikts pārbaudes apmeklējuma laiks.

apmeklējums. Tiek pārbaudīts iegūtais rezultāts, pārrunāts ar pacientu, vai protēze neberž, pārlieku nekustās utt.

Pacientam jāņem vērā, ka pēc zobu zaudēšanas žokļa kaulam ir tendence “atkāpties”, kā rezultātā precīzi izgatavotā totālā protēze pēc zināma laika var palikt nestabila, izraisot diskomforta sajūtu. Šajā gadījumā protēze var tikt nostiprināta, izmantojot implantātus, kas nodrošinās totālas protēzes stabilitāti un mazinās diskomforta sajūtu, jo protēze turēsies ne tikai uz pacienta mīkstajiem un cietajiem audiem, bet arī uz implantātiem.

INLEJAS UN ONLEJAS

Gadījumos, kad dabīgais zobs ir zaudējis salīdzinoši nedaudz audus, var tikt izgatavotas laboratorijā veidotas plombas – inlejas un onlejas.

Inlejas ir restaurācijas, kad ir palicis vismaz 1 vesels dabīgā zoba paugurs, savukārt, onlejas pilnībā nosedz zoba kožamo virsmu.

Ārsts no sagatavotā zoba ņem nospiedumu, un laboratorijā tiek izgatavota gatava inleja vai onleja, kuru ārsts ielīmē zobā ar cementa palīdzību.

Inlejas un onlejas var tikt izgatavotas no kompozītmateriāla, porcelāna un dažādiem metālu sakausējumiem – piemēram, zelta sakausējumi.

KOMPLICĒTU SAKODIENA DEFEKTU RESTAURĀCIJA

Sarežģīta trūkstoša zobu aizvietošanas procesa gadījumā var rasties nepieciešamība izmantot ne tikai zobu protēzista, bet vairāku citu speciālistu pakalpojumus.

Sakņu kanālu ārstēšanai var būt nepieciešams endodontists, smaganu problēmu novēršanai periodontologs, sakodiena korekcijai ortodonts, implantāta ievietošanai ķirurgs, aplikuma noņemšanai higiēnists.

Šajos komplicētajos gadījumos katrs no mūsu klīnikas speciālistiem kopējā rezultāta sasniegšanai dara kādu noteiktu darbu vai procedūru, panākot iespējami labāku estētisko un funkcionālo rezultātu, nodrošinot pacientam augstāko psiholoģisko komfortu par sasniegto rezultātu.

Sazinies ar mums
Nokļūšanas norādes
Pieteikties konsultācijai

Šīs mājaslapas pārzinis ir SIA Adenta, kontaktinformācija. Lietojot šo mājaslapu, Jums ir iespēja pieņemt mājaslapas sīkdatņu izveidošanu un iespēja attiekties no mājaslapas sīkdatņu izveidošanas (ja vien Jūsu pārlūkprogramma nav iestatīta nepieņemt sīkdatnes). Jums jāņem vērā, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Uzzināt vairāk.

Pieņemt
Noraidīt