Vispārējā zobārstniecība
ZOBU VESELĪBAS SAGLABĀŠANA

Lielāko daļu zobu slimību var novērst pareizi rūpējoties par zobiem un ievērojot pareizus ēšanas paradumus!

KO JŪS VARAT DARĪT
 • Tīriet zobus ar zobu birsti vismaz divas reizes dienā, tīrīšanai veltot vismaz 2 minūtes katru reizi
 • Lietojiet “soft” vai “medium” zobu birsti
 • Zobu pastai ir jāsatur fluors (bērniem izmantojiet speciālās bērnu zobu pastas)
 • Vismaz vienu reizi dienā tīriet zobus ar zobu diegu, lai iztīrītu zobu starpas
 • Pārskatiet jūsu ēšanas paradumus, pārtiku ar lielu cukura daudzumu vajadzētu ierobežot
 • Ja jūs regulāri apmeklējat zobu higiēnistu (vismaz reizi 6 mēnešos), jūs to varat kombinēt ar zobārsta apmeklējumu, kas veiks sīkāku zobu veselības pārbaudi.
KO DARĪS JŪSU ZOBĀRSTS
 • Zobārsts novērtēs jūsu zobu veselības stāvokli, kas ietver zobu vispārējo apskati un, ja tas ir nepieciešams, rentgena attēlu uzņemšanu.
 • Pēc tam zobārsts noskaidros jūs vēlmes un saskaņos tās ar jūsu zobu veselības stāvokli. Piemēram, jūsu zobu balināšana var nesniegt jums vēlamo efektu, ja jūsu zobos ir ārēji redzamas plombas, kas nepakļaujas balināšanai, tādējādi plombu vietas pēc balināšanas atšķirsies no jūsu jauniegūtā zobu toņa.
 • Visbeidzot zobārsts ieteiks jums piemērotākās ārstēšanas vai kosmētisko procedūru metodes.
KĀ UZLABOT JŪSU SMAIDU

KO JŪS VARAT DARĪT

 • Regulāri tīriet zobus – divas reizes dienā ar zobu birsti un vienu reizi dienā ar zobu diegu.
 • Apmeklējiet zobu higiēnistu divas līdz trīs reizes gadā.
 • Lietojiet zobu birsti ar mīkstiem (soft) vai vidējie cietiem (medium) sariņiem, kā arī izvēlaties fluoru un zobus balinošas daļiņas saturošu zobu pastu.

KO DARĪS ZOBĀRSTS

 • Novērtēs Jūsu zobu stāvokli. Vizīte ietvers zobu izmeklēšanu, nepieciešamības gadījumā arī rentgenoloģisko izmeklēšanu.
 • Pārrunās ar Jums iegūtos parbaužu rezultātus.
 • Ieteiks Jums piemērotākas procedūras un, ja tas būs nepieciešams, sagatavos veicamo procedūru plānu (ārstēšanas plānu).
ENDODONTIJA (ZOBA SAKŅU KANĀLU ĀRSTĒŠANA)

Zobārstniecības nozare, aptver zoba pulpas un periodonta audu slimību  etioloģiju, diagnostiku, profilaksi un ārstēšanu (no grieķu valodas endo – iekšā, odons – zobs).
Zoba pulpa ir zoba mīkstie audi, kas atrodas zoba kroņa daļā un sakņu kanālos. Tā bieži tiek dēvēta par nervu, kaut gan satur ne tikai nervu šķiedras, bet arī saistaudus, asinsvadus, dažādas šūnas. Zoba pulpas iekaisums tiek saukts par pulpītu. Kad infekcija izplatījusies sakņu kanālos, var rasties saknes gala iekaisums jeb apikāls periodontīts. Tas var būt arī asimptomātisks un atklāts mutes dobuma rentgenoloģiskā izmeklēšanā. Zoba pulpas iekaisums un apikāls periodontīts ir biežākie sakņu kanālu ārstēšanas iemesli.
Sakņu kanālu jeb endodontiskā ārstēšana ir iespēja saglabāt zobu pacienta mutes dobumā. Endodontisko ārstēšanu iesakām veikt pie sertificēta speciālista – endodontista.

Endodontiskā ārstēšana
Pirms ārstēšanas obligāta ir pacienta konsultācija par paredzamo ārstēšanas gaitu, izmaksām un prognozi. Endodontijas speciālisti ārstēšanu veic mikroskopa kontrolē, kas sniedz palielinājumu, papildus apgaismojumu un rada iespēju strādāt ar augstāku precizitāti. Ārsti izmanto speciālu aprīkojumu, materiālus,  digitālās rentgeniekārtas.
Klīnikas endodontisti ir Latvijas Endodontistu asociācijas un Eiropas Endodontistu asociācijas biedri. Ārstēšanas metožu izvēlē tiek izmantotas Eiropas Endodontistu asociācijas vadlīnijas.
Endodontiskas ārstēšanas seansu skaits atkarīgs no zoba diagnozes un sakņu kanālu anatomijas. Visbiežāk ārstēšana tiek veikta 2 seansos, bet ir akceptējama viena seansa ārstēšana, ja ir pietiekoši laika. Dažos gadījumos var rasties nepieciešamība veikt papildus ārstēšanas seansu.

Ārstēšanas pirmajā vizītē parasti tiek veikta anestēzija, zoba izolācija, zoba atvēršana un sakņu kanālu preparēšana mikroskopa kontrolē. Zoba pārārstēšanā tiek veikta esošā pildījuma izņemšana mikroskopa kontrolē. Ārstēšanas laikā zobs no mutes dobuma tiek izolēts ar speciālu gumiju – koferdamu, kas pasargā pacientu no inficēta instrumenta iespējamas nokļūšanas elpceļos vai barības vadā. Seansa beigās zobs tiek slēgts ar pagaidu medikamentu un kvalitatīvu pagaidu restaurāciju.

Ārstēšanas otrajā vizītē tiek veikta anestēzija (ja nepieciešams), zoba izolācija, atkārtota sakņu kanālu apstrāde un sakņu kanālu sistēmas pildīšana mikroskopa kontrolē ar vertikālās pildīšanas metodi, kas nodrošina blīvāku pildījumu nekā tradicionālās metodes. Zobs tiek slēgts ar pagaidu restaurāciju.

Endodontiskās ārstēšanas prognoze
Prognoze ir ārstēšanas rezultāta noteikšana ilgākam laika periodam, to nosaka pēc diagnozes uzstādīšanas. Tiek prognozēta esošā iekaisuma (apikāla periodontīta) sadzīšanas iespēja vai jauna iekaisuma neizveidošanās varbūtība. Palielinājuma, biomateriālu un kanālu vertikālās pildīšanas metodes izmantošana paaugstina ārstēšanas iespējamo rezultātu.
Jāņem vērā, ka endodontiskas slimības ir infekcijas izraisītas slimības un ārstēšanas laikā no sakņu kanāliem nav iespējams iztīrīt absolūti visus mikroorganismus. Ārstēšanas prognozi ietekmē visi faktori, kas pieļauj mikroorganismu iekļūšanu vai izdzīvošanu sakņu kanālu sistēmā – zoba sākuma diagnoze un anatomija, liels seansu skaits, reinfekcija ārstēšanas gaitā, pagaidu plombēšanas un restaurācijas kvalitāte, iepriekš radītas kļūdas, pildījuma kvalitāte. Endodontijas speciālistu praksē tiek izslēgti ārstēšanas rezultātu pazeminoši faktori (reinfekcija ārstēšanas gaitā, nekvalitatīva pagaidu restaurācija uc.). Sakņu kanālu pārārstēšanai ar jau esošu apikālu periodontītu (AP) ir zemāka prognoze nekā primārai ārstēšanai.

Endodontikso ārstēšanu iesakām veikt pie sertificēta speciālista – sertificēta endodontista. Latvijā šobrīd praktizē tikai vienpadsmit sertificēti endodontisti. No šiem speciālistiem četri: Anda Mindere-Gūbele, Anna Mihailova, Lina Pēterhofa, Inese Neiberga – Puķite.
Mūsu klīnikas endodontisti ir Latvijas Endodontistu asociācijas un Eiropas Endodontistu asociācijas biedri.
Ārstēšanas metožu izvēlē tiek izmantotas Eiropas Endodontistu asociācijas vadlīnijas.

KĀ RĪKOTIES, JA NEVARAT UZKOST UZ ZOBA

Iespējams, tas liecina par pietūkumu ap jutīgo zobu. Nekavējoties vērsieties pie zobārsta.
Zobārsts, iespējams, uzsāks zoba sakņu kanāla ārstēšanu.

KĀ RĪKOTIES, JA ZOBS IR JŪTĪGS PRET AUKSTUMU VAI KARSTUMU

Apmeklējiet zobārstu, cik drīz vien iespējams, lai izmeklētu jutīgo zobu.
Ja caurums ir ļoti dziļš, iespējams, ka tiks uzsākta zoba sakņu kanāla ārstēšana.

KĀ RĪKOTIES, JA JŪTAT SĀPES AUGŠŽOKLĪ VAI APAKŠŽOKLĪ

Iespējams, tas liecina par infekciju ap zobu esošajos audos. Nekavējoties apmeklējiet zobārstu.

VISOS GADĪJUMOS JŪSU ZOBĀRSTS RĪKOSIES SEKOJOŠI

 • Iegūs informāciju par slimības vēsturi. Jāpastāsta par visām slimībām, kas varētu ietekmēt ārstēšanu. Anamnēze ļaus zobārstam izvērtēt iespējamo cēloni.
 • Veiks attiecīgās vietas rentgenoloģisko izmeklēšanu.
 • Ja būs nepieciešama zoba sakņu kanāla ārstēšana, veiks vietējo anestēziju.
 • Zobu izolēs no pārējiem zobiem un mutes dobuma ar speciālu gumiju, ko sauc par koferdamu. Izolācija ir nepieciešama, lai novērstu siekalu (un baktēriju) iekļūšanu zobā un ķīmisko vielu, kuras izmanto ārstēšanā, nokļūšanu mutes dobumā.
 • Zobārsts lietos nelielus, smalkus instrumentus, lai iekļūtu kanālā un iztīrītu visus atlikušos audus. Kanāla malas nogludinās un beigās nožāvēs ar siltu gaisu.
 • Atkarībā no apstākļiem zobārsts var pabeigt ārstēšanu, aizpildot kanālu ar gutaperču. Parasti antibiotiku lietošana nav nepieciešama, bet, ja infekcija ir izplatījusies, zobārsts parakstīs antibiotikas.
  Var būt nepieciešama arī atkārtota ārstēšana, šādā gadījumā zobārsts zobā ieliks zāles un nozīmēs atkārtotu vizīti.
 • Pēc ārstēšanas zobs vienu vai divas dienas var būt jutīgs. Ja sāpes nepāriet, sazinieties ar zobārstu.
 • Tad, kad zobs vairs nebūs jutīgs, to aizplombēs vai uzliks kroni.

INFORMĀCIJA ĀRSTIEM PAR PACIENTU NOSŪTĪŠANU PIE ENDODONTISTA

 • Pirms endodontiskās ārstēšanas procesa uzsākšanas, pacienta nosūtīšana uz konsultāciju ir obligāta, tā ir būtiska ārstēšanas plānošanai. Pacients pirmsa tam drīkst rezervēt ārstēšanas vizītes, taču pēc konsultācijas endodontists var mainīt rezervēto pierakstu ilgumu un skaitu.
  Ārstam, kas nosūta pacientu, jau iepriekš ir jānovērtē zoba atjaunošanas iespēja un nepieciešamības gadījumā jāizņem esošā restaurācija vai kariozās masas. Ja ir maz zoba audu, ieteicams veikt malu pagaidu restaurāciju ar kompozītu. Ieteicams neiesākt sarežģītu sakņu kanālu ārstēšanu un informēt pacientu par aptuveno sakņu kanālu ar AP pārārstēšanas prognozi (70%).
 • Ārstēšanas iespējas un indikācijas nosūtīšanai pie endodontijas speciālista:
  primāra sakņu kanālu ārstēšana,vitālas pulpas terapija un apeksofiksācija pastāvīgiem zobiem ar nenoformētām saknēm,kalcificētu un ļoti sašaurinātu sakņu kanālu atrašana,sakņu kanālu pārārstēšana,revīzija mikroskopa kontrolē plaisu un lūzumu diagnostikai,tapu, skrūvju, ielūzušu instrumentu vai pildījuma izņemšana,perforāciju un rezorbciju slēgšana ar biomateriālu (ja ārstēšana ir iespējama),zobu iekšējā balināšana,zobu traumu ārstēšana.nemotivēts pacients, pacients ar nekontrolētu cukura diabētu vai miokarda infarktu mazāk kā pirms 6 mēnešiem,
  neatjaunojams zobs, neārstējama marginālā periodonta patoloģija, vertikāls saknes lūzums vai plaisa, neiespējama koferdama uzlikšana,
  gara, labi iecementēta sakņu inleja vai skrūve,
  gara, labi iecementēta stikla sķiedras tapa molāra vai premolāra saknē,
  instruments, ka atdalījies liekta sakņu kanāla apikālā daļā (*endodontists var pabeigt ārstēšanu, bet instrumenta izņemšana nav iespējama),
  neapejamas pakāpes liektos kanālos, kur ārsts jau uzsācis endodontisku pārārstēšanu pirms nosūtīšanas (*endodontists var pabeigt ārstēšanu, ja nav apikāla periodontīta),
  masīva invazīva eksternā rezorbcija.
Cenas KONTAKTI
gallery image next gallery image previous gallery image close
1 / 3
close