Piekļuve

Bērnu zobārstniecība

Pieteikties konsultācijai
+371 67 339 300

Mums ir īpaši svarīga bērnu zobiņu veselība, tāpēc mūsu klīnikā mazos pacientus ciemos gaida bērnu zobārste Jūlija Baitaļuka.


Lai mazie pacienti pie mums justos ērti, procedūras laikā bērniņam būs iespēja skatīties kādu sev iemīļotu multfilmu, kā arī saņemt nelielu balviņu vai diplomu par drosmīgi izturētu procedūru.

Neiztrūkstošas ir krāsainās plombas piena zobiņiem.

Uz tikšanos mūsu klīnikā!

Before & after

Lorem ipsum dolor sit ament

Speciālisti

Jūlija Baitaļuka
Zobārste-specializējas bērnu zobārstniecībā
Ilze Žuravļova
Zobārste-specializējas bērnu zobārstniecībā un protezēšanā

F.A.Q

KAD PIRMOREIZ IR JĀDODAS PIE ZOBĀRSTA UN ZOBU HIGIĒNISTA?

Pirmo reizi bērnu pie zobārsta ieteicams vest aptuveni sešu mēnešu vecumā jeb brīdī, kad izšķīlies pirmais zobs. Bērna pirmā vizīte pie zobārsta vairāk ir domāta vecākiem, jo zobārsts izstāstīs, kā kopt zīdaiņa zobus, kā arī ar vecākiem pārrunās jautājumus par zīdaiņa uztura ietekmi uz zobu un mutes dobuma veselību.

Gada un pusotra gada vecumā. Šajā laikā zobārsts var redzēt t.s. pudeļu kariesu (ja bērnam līdz 71 mēnešu vecumam ir vismaz viens kariozs, izrauts vai plombēts zobs) un savlaicīgi to novērst. Kariesa iemesli visbiežāk ir ilgstoša vai pat nepārtraukta bērna barošana pa nakti ar krūts pienu vai no pudelītes. Pirmie zobi, kas sāk bojāties ir augšžokļa priekšzobi no iekšpuses, tāpēc vecākiem ir regulāri jāaplūko zobi no visām pusēm. Profilaktiski zobārstu ir ieteicams apmeklēt divas reizes gadā.

Divu un divarpus gadu vecumā. Šajā vecumā bērns profilaktiski jāved ne tikai pie zobārsta, bet arī jāsāk vest pie zobu higiēnista - kad bērnam ir pilns piena sakodiens, bērns ir gatavs iepazīties ar vēl vienu zobu veselības speciālistu – zobu higiēnistu.

Trīs gadu vecumā. Šajā vecumā lielākajai daļai bērnu jau ir pilns piena sakodiens – ir izšķīlušies visi piena zobi, kopskaitā 20. Brīdī, kad mutē ir visi piena zobi, zobārsts, novērtējot bērna zobus, var ieraudzīt, vai bērnam ir kāda sakodiena problēma. Jo ātrāk sakodiena problēmas tiks konstatētas, jo ātrāk zobārsts varēs paredzēt, kad būs jāuzsāk sakodiena regulēšana un nosūtīs pie ortodonta.

KAD PIRMO REIZI DOTIES PIE ORTODONTA?

Pirmā bērna konsultācija pie ortodonta ieteicama brīdī, kad piena zobiņi sāk mainīties uz pastāvīgajiem zobiem, kas parasti ir 5–6 gadu vecumā.

Konsultācijas laikā ortodonts pārbaudīs bērna zobu un sakodiena stāvokli un tā atbilstību vecumam, kā arī novērtēs lūpu un mēles pozīciju un elpošanas veidu, jo tie ir faktori, kuru nepareizas darbības rezultātā var izveidoties arī nepareizs sakodiens.

Ja būs nepieciešams, ortodonts nozīmēs zobu rentgenu, lai novērtētu arī kaulā esošo pastāvīgo zobu aizmetņu pozīciju un attīstību.

KĀ SAGATAVOT BĒRNU PIRMAJAI VIZĪTEI PIE ZOBĀRSTA?

Ir ļoti svarīgi bērnu vest uz pirmo apskati pie zobārsta, lai sadraudzētos ar speciālistu, nevis sniegtu akūtu palīdzību sāpošam zobam. Pirmajai vizītei ir jābūt aizraujošai un jautrai. Vecākiem ir jāpaskaidro bērnam, kas tieši notiks zobārsta kabinetā. Ja vecākiem pašiem ir bailes no zobārsta, nevajag šīs nepatīkamās sajūtas nodot bērnam. Vecāku atbalsts pirmajās vizītēs sniegs bērnam pozitīvu pieredzi arī turpmākajās vizītēs.


Ļoti noderīgi ir kopā ar bērnu apskatīties kādu izzinošu materiālu par zobiņiem, to kopšanu utt. Piemēram, var izmantot interneta vietnē www.tīrizobi.lv pieejamos materiālus, tai skaitā noskatīties animācijas filmu „Man ir tīri zobi”. Jautrību sagādās arī lomu spēles: zobārsts – pacients. Ļaujiet bērnam pateikt, no kā viņš baidās saistībā ar šīm vizītēm. Liela kļūda ir solīt bērnam, ka “Tev neko nedarīs”, “Tev nekas nesāpēs”, un dot citus tamlīdzīgus solījumus. Arī zobu apskate ir darbība, tātad darīs gan. Mazi bērni bieži neatšķir sāpes no spiediena, tāpēc pat spēcīgāks pieskāriens var tikt uztverts kā sāpes. Ļaujiet bērnam ņemt līdzi kādu mīļāko rotaļlietu, mīksto mantiņu vai sedziņu drošības sajūtai. Izskaidrojiet vārdus, ko viņš varētu dzirdēt apmeklējuma laikā, piemēram, kariess, smaganas, rentgens utt. Nestāstiet bērnam savu bērnības negatīvo pieredzi, dodoties pie zobārsta.


Esiet piesardzīgi savos izteicienos! Neiedvesiet bērnam savas bailes no zobārsta!

KO ZOBĀRSTS UN ZOBU HIGIĒNISTS DARA PIRMAJĀS VIZĪTĒS?

Pirmajai vizītei ir jābūt informatīvai un pēc iespējas īsākai, ir jācenšas izvairīties no lielām manipulācijām.
Draudzīgā vidē bērns ir jāiepazīstina ar zobārstu, bez nepatīkamas ārstēšanas, zobu raušanas utt.
Vislabāk izvēlēties laiku, kad bērns ir možs un atpūties, nevis pārguris vai samiegojies.

Atkarībā no bērna vecuma un komforta līmeņa vecākus var palūgt bērnu turēt klēpī vai arī uzgaidīt uzgaidāmajā telpā, lai nodibinātu labāku kontaktu starp bērnu un zobārstu.

Pieņemšanas laikā zobārsts apskatīs bērna mutes dobumu, pārbaudīs zobus, smaganu stāvokli un sakodienu. Tāpat zobārsts dos padomus zobu kopšanā, kariesa profilaksē un atbildēs uz vecākus interesējošiem jautājumiem. Ar zobārstu var pārrunāt, kā vislabāk novērst zobu bojāšanos, uzlabot mutes dobuma higiēnu, novērst bērna kaitīgos ieradumus, piemēram, pirksta sūkāšanu, un apspriest, kā mazināt kaitīgos uztura ieradumus utt.

Savukārt vizītē pie zobu higiēnista bērnam notīrīs zobus un aplicēs (uzliks) fluorīdus saturošus līdzekļus aizsardzībai pret kariesu. Pie higiēnista veiktās darbības var uzskatīt par veidu, kā bērnu pieradināt nebaidīties no manipulācijām, kas tiek veiktas pie zobārsta.

Dažiem bērniem ir nepieciešamas vairākas vizītes pie zobu higiēnista, lai varētu sagatavoties vizītei pie zobārsta un zobu labošanai.

Atcerieties, ka vecāki ir atbildīgi par sava bērna mutes dobuma veselību. Lai bērns labāk justos, viņam ir jāpaskaidro, ka zobārsts ir draugs, kurš var palīdzēt saglabāt zobus veselus. Nedrīkst baidīt bērnu ar zobārsta apmeklējumu!


Atpakaļ