„Kaut man būtu tāds smaids kā aktieriem Holivuda filmās!” katram no mums šāda doma ir ienākusi prāta. Viens no galvenajiem skaista smaida stūrakmeņiem ir zobu krāsa.
Kas nosaka mūsu zobu krāsu?
Pirmkārt tas, pie kādas rases cilvēks pieder un kādos platuma grādos viņš ir dzimis – jo tālāk uz Ziemeļiem, jo zobu krāsa būs dzeltenāka. Otrkārt – kāds ir cilvēka dzīvesveids, kādi ir viņa ieradumi. Vai cilvēks uzturā lieto daudz krāsainas pārtikas un dzērienus (piem., dažādas ogas, kafija, sarkanvīns), smēķē, košļā tabaku. Treškārt jāatceras, ka arī ar gadiem zobi var zaudēt gaišo toni un kļūt nedaudz tumšāki. Jāpiebilst, ka ir arī medikamenti, kas var ietekmēt zobu krāsu – piemēram, ja māmiņa grūtniecības laikā vai bērns zināmā vecumā lietojuši tādu medikamentu kā tetraciklīns.
Kā rīkoties, lai uzlabotu savu zobu krāsu?
Mutes dobuma higiēna, baltinošās un balinošās zobu pastas
Ja pacients vēlas gaišākus zobus, tad svarīgi ir noskaidrot iemeslu, kāpēc zobu krāsa nav tik gaiša, kā gribētos. Ja tas ir tikai ikdienā uzkrātais pigments, tad visbiežāk pietiek ar profesionālu mutes dobuma higiēnu 1 reizi sešos mēnešos. Kā arī pacientam var ieteikt lietot kādu baltinošu vai balinošu zobu pastu.
Baltinošās zobu pastas ir krietni saudzīgākas un nesatur ķīmisku balinošu vielu, bet gan darbojas ar enzīmu (fermentu) palīdzību. Tās ir saudzīgas un nesatur ļoti daudz abrazīvu vielu.
Balinošās zobu pastas satur agresīvas balinošas vielas – ūdeņraža peroksīdu, karbamīda peroksīdu, kā arī tās var būs ar zemāku pH un satur arī daudz abrazīvu vielu. Tā tiek panākts, ka šīs zobu pastas balina pigmentu ķīmiski un mehāniski to noņem. Tāpēc tās būtu jālieto 1 reizi dienā, otro reizi tīrot zobus ar kādu citu zobu pastu. Kā arī ir pieejamas zobu pastas kafijas un tējas lietotājiem, smēķētājiem. Baltinošās un balinošās zobu pastas būtu jāizvēlas konsultējoties ar zobārstu.
Ar zobu pastām radikālas izmaiņas netiks panāktas, bet tiks sasniegts un saglabāts zobu dabiskais tonis.
Balināšana mājās ar kapēm
Ja pacients vēlas nedaudz gaišākus zobus, tad zobu balināšanai var izmantot balinošās kapes. Pacientam tiek noņemti nospiedumi, zobu tehniķis izgatavo kapes, kopā ar zobārstu tiek izvēlēts pacientam piemērotākais balināšanas līdzeklis – gan pēc koncentrācijas, gan pielietošanas veida (dienas vai nakts balināšana). Šie balinātāji kā aktīvo vielu satur kādu no peroksīdiem. Ieguvums pacientam ir zemākas balināšanas izmaksas, kapes ir lietojamas vairākkārt. Ar kapēm var iegūt vidēji par 2-3 toņiem gaišākus zobus.
„In Office” sistēmas balināšana
Otra no „in Office” balināšanas metodēm ir sistēmas balināšana zobārsta kabinetā. Mūsu klīnikā tier izmantota Vācijā ražota balināšanas sistēma Flash. Šī sistēmas darbojas šādi – pacientam tiek izolētas smaganas, uz zobiem tiek uzklāts balinošais gels un tad pievienota zilās gaismas lampa, kas aktivizē balinošās vielas darbību. Zilā gaisma vienmērīgi darbojas uz katru zobu, kā arī šai gaismai ir nedaudz cits gaismas viļņu garums. Tas ļauj sistēmām darboties krietni intensīvāk. Flash sistēmai parasti tie ir 3-4 cikli pa 15 minūtēm. Ar Flash sistēmu var iegūt maksimāli par 6-7 toņiem gaišākus zobus. Arī šeit kā balinošā viela darbojas peroksīds. Šai sistēmai ir pieejamas zobu pastas, balinošie zīmuļi, mutes skalojamie līdzekļi, kas palīdzēs uzturēt iegūto efektu. Lai balināšana neatstātu negatīvu iespaidu uz jūsu zobiem, noteikti jāvēršas pie speciālista ar pieredzi zobu balināšanā.
Cik ilgi saglabājas balināšanas efekts?
Balināšanas efekts saglabājas līdz 2 gadiem, bet tas ir maksimālais laika posms, jo efekta saglabāšana tieši ir atkarīga no cilvēka dzīvesveida. Lai saglabātu iegūto rezultātu pēc krāsojošu ēdienu, dzērienu lietošanas jāskalo mute ar ūdeni, jācenšas mazāk uzturā lietot krāsojošās vielas. Īpaši jāseko līdzi mutes dobuma kopšanai, lietojot efektu uzturošas zobu pastas, skalojamos līdzekļus. Noteikti efekts būs krietni īslaicīgāks tiem, kas ikdienā daudz lieto kafiju, tēju un smēķē.
Kas noteikti ir jāzina par zobu balināšanu!
Pirms jebkuras balināšanas ir jāvēršas pie zobārsta, lai veiktu profilaktisko apskati un vajadzības gadījumā jāveic zobu ārstēšana. Balināt var tikai pilnīgi veselus – salabotus – zobus! Pirms balināšanas uzsākšanas ir jāveic mutes dobuma higiēna. „In Office” balināšanas gadījumā zobu higiēna ir jāveic vismaz nedēļu pirms balināšanas procesa.
Pēc balināšanas zobi var būt pastiprināti jutīgi uz temperatūru, pieskārienu, var būt spontānas zobu sāpes. Īpaši zobu jutīgums var palielināties pacientiem, kuriem ir atkāpušās smaganas, emaljā ir plaisas, nekvalitatīvas plombas. Pamata iemesls ir tāds, ka zobi saskaras ar diezgan stipru ķīmisku savienojumu, bet sistēmas balināšanas gadījumā papildus ķīmiskajai vielai darbojas tāds faktors kā ilgstoši sausumā esoši zobi (balināšanas laikā zobi tiek izolēti no siekalu piekļuves). Parasti šis jutīgums ilgst 2-3 dienas un pacientiem tiek ieteikts lietot emalju stiprinošus (fluoru saturošus) galus un/vai jutību mazinošas zobu pastas. Ir gadījumi, kad jālieto arī pretsāpju zāles.
Var būt smaganu kairinājums. Kā arī jāuzsver, ka pēc balināšanas iespējams būs jāmaina plombas. Īpaši tas attiecas uz priekšējiem zobiem, jo atšķirsies to krāsa.
Nobeigumā vēlos uzsvērt, ka zobu balināšanai ir jābūt pamatotai izvēlei nevis vienas dienas kaprīzei. Kā arī cilvēkam jāapzinās gan risks, gan ieguvumi un loģiski jāpieiet krāsas izvēlei, jo ne jau pārbalinātos zobos ir skaistums.
Cilvēka ķermenis ir skaists tad, kad tas ir harmonisks!