Piekļuve

Zobu ārstēšanas iespējas maziem bērniem.

Febr. 22, 2021

Pēdējo gadu laikā nākas saskarties ar dziļiem zobu bojājumiem aizvien jaunākiem bērniem. Ja kādu iemeslu dēļ zobu labošana ir apgrūtināta vai neiespējama, zobārstniecībā tiek pielietotas tādas ārstēšanas metodes kā sedācija izmantojot slāpekļa oksīdu (smieklu gāzi) vai vispārējo anestēziju. 

Kariess ir galvenā mutes veselības problēma, kas skar 60–90% skolas vecuma bērnu. RSU Stomatoloģijas institūta Bērnu nodaļā ir strauji pieaudzis agrīnā vecuma kariesa sastopamības biežums. 2018. gadā nodaļā vispārējā anestēzijā tika ārstēti 1356 bērni, 2010.gadā – 926 bērni, bet 2001. gadā – tikai 85 bērni. Pacientu vidējais vecums bija 5 gadi. Bieži vecāki ar divgadniekiem, trīsgadniekiem pēc palīdzības pie bērnu zobārsta griežas tikai tad, kad stāvoklis mutes dobumā jau ir kritisks. Latvijas Zobārstu asociācijas vadlīnijas nosaka, ka bērna pirmā vizīte pie zobārsta jāplāno 1 gada vecumā, lai novērtētu bērna kariesa risku, un veiktu pasākumus, kas pasargās no zobu turpmākās bojāšanās. Diemžēl, ir daļa vecāku, kas šos ieteikumus neievēro vai arī nav informēti par tiem, un vēršas pie zobārsta tikai tad, kad bērnam jau ir parādījušās sāpes, iekaisums. Kariess negatīvi ietekmē bērna veselību, dzīves kvalitāti, samazina bērna spējas pilnvērtīgi uzņemt uzturu. Pilnvērtīgam uzturam ir būtiska nozīme veselu zobu attīstībā un uzturēšanā, bet veseli zobi ir svarīgi, lai varētu uzņemt veselīgu uzturu visā dzīves laikā.

Pirms bērna zobu ārstēšanas ieteicami vismaz 1 vai vairāki bērnu zobu higiēnista apmeklējumi, lai samazinātu iespēju rasties bailēm no zobārsta un veicinātu turpmāka bērna sadarbību. Bērniem vecumā līdz 3 gadiem zobu ārstēšanā var tikt pielietotas dažādas uzvedības vadīšanas metodes, ja tās ir nesekmīgas, un bērnam ir nepieciešama plaša un invazīva (lokālā anestēzija, pulpas ārstēšana, ekstrakcija) zobu/mutes aprūpe, tad ārstēšanu iesaka veikt vispārējā narkozē.

Indikācijas vispārējai narkozei:

 1. pacientiem, kuriem ir smags agrīns bērnu kariess (≥ 3 kariozi zobi 3 gadu vecumā)
 2. pacientiem, kuri nespēj sadarboties psiholoģiskā vai emocionālā brieduma trūkuma dēļ, vai arī garīgas, fiziskas vai medicīniskas invaliditātes (nespējas) gadījumā;
 3. pacientiem, kuriem lokālā anestēzija nav efektīva akūtas infekcijas, anatomisku variāciju vai alerģijas dēļ;
 4. bailīgiem, trauksmainiem un nekomunicējamiem bērniem un pusaudžiem, kas nesadarbojas;
 5. pacientiem, kuriem nepieciešama nozīmīga ķirurģiskā (zobārstnieciskā) ārstēšana;
 6. pacientiem, kuriem vispārējās narkozes lietošana var novērst psihotraumu un/vai samazināt medicīnisko risku;
 7. pacientiem, kuriem nepieciešama neatliekama, plaša zobu / mutes ārstēšana (aprūpe).

Kontrindikācijas vispārējai narkozei:

 1. veseliem pacientiem ar minimālām zobārstnieciskajām indikācijām, kuri labi sadarbojas;
 2. ļoti maziem pacientiem ar minimālām zobārstnieciskajām indikācijām, kas var tikt atrisinātas ar minimāli invazīvu iejaukšanos (piemēram, atraumatisku restaurāciju, fluorīdu laku) un/vai ārstēšanas atlikšanu;
 3. pacienta / zobārsta ērtība;
 4. pacientiem ar medicīniskiem un fiziskiem stāvokļiem, kas padara vispārējo anestēziju neparedzamu (AAPD Guideline on Behaviour Guidance for the Pediatric Dental Pacient, 2016).

Kad bērns ir sasniedzis 5-6 gadu vecumu, zobu ārstēšanā baiļu mazināšanai var tikt pielietota sedācija ar slāpekļa oksīdu (smieklu gāzi),ko izmanto jau vairāk kā 150 gadus. Šī metode mazina bailes un uztraukumu, un padara zobu ārstēšanu daudz patīkamāku un vienkāršāku. Tā ir droša procedūra, ko pielieto bērnu zobārstniecībā visā pasaulē. Ja metodi atbilstoši izmanto speciāli apmācīti zobārsti ar sertificētām iekārtām un atbilstoši apmācītiem asistentiem, tai ir ļoti augsts veiksmes procents. Slāpekļa gāzes iedarbība ir īslaicīga, tāpēc pēc ārstēšanas pacients uzreiz var doties mājās.

Kā tā darbojas?

 • Sedācijas laikā bērns ar speciālas maskas palīdzību elpo slāpekļa oksīda un skābeļa gāzu maisījumu, vienlaicīgi tiek veikta arī zobu labošana. 
 • Sedācijas laikā bērns neaizmieg un ir pie samaņas, bet jūtas daudz relaksētāks un mierīgāks
 • Bērns var runāt un izskaidrot savas sajūtas procedūras laikā
 • Vairums bērnu sedācijas laikā izjūt patīkamu siltumu, atslābumu, miegainību, vieglu roku un kāju tirpšanu. Tiklīdz sedācija tiek pārtraukta, 5-10 minūšu laikā šīs sajūtas izzūd pilnībā.

Kontrindikācijas:

 • Nespēju sazināties; 
 • Nespēju elpot caur degunu; 
 • Nopietniem psihiatriskiem vai uzvedības / personības traucējumiem; 
 • B12 vai B9 nepietiekamību / traucējumiem; 
 • Hronisku obstruktīvu plaušu slimību; 
 • Neiromuskulāriem traucējumiem, piemēram, multiplā skleroze; 
 • Vēzis, kas tiek ārstēts ar ķīmijterapiju ar Bleomycinmedikamentiem; 
 • Pacienti pirmajā grūtniecības trimestrī. 

Pirms apmeklējuma bērnam ieteicama tikai viegla maltīte ne vēlāk kā 2-4h pirms procedūras. Atļauts dzert ūdeni līdz 2 stundām pirms procedūras.Pēc apmeklējuma: lai arī 30 minūtes pēc procedūras beigām slāpekļa oksīds organismā vairs nav konstatējams, vecākiem bērnu jāpieskata vēl aptuveni 2 stundas pēc apmeklējuma. 

Slikta mutes dobuma higiēna, nepareiza un neregulāra zobu tīrīšana, kā arī bieža cukuru saturošu produktu lietošana ir galvenie kariesa riska faktori. Tāpēc ir svarīgi, lai vecāki ņemtu aktīvu dalību sava bērna izglītošanā, motivēšanā un citos mutes dobuma veselību veicinošos pasākumos. Latvijas Zobārstu asociācijas darba grupa izstrādājusi rekomendācijas mutes higiēnas uzlabošanai dažāda vecuma bērniem, kurās rekomendē lietot fluorīdus saturošu zobu pastu un zobu diegu, lai nodrošinātu mehānisku zobu aplikuma noņemšanu un lokālu fluorīdu darbības efektu uz zobu virsmām. Bērniem uzreiz pēc pirmā zoba izšķilšanāsiesaka lietot fluorīdus saturošu zobu pastu, kurfluorīdu daudzums ir vismaz 1000 ppm

Labi mutes dobuma higiēnas paradumi, kas ieaudzināti jau agrīnā bērnībā, nodrošina zemu kariesa sastopamību arī pusaudža gados. Liela nozīme kariesa profilaksē ir pacientu/vecāku izglītošanai, motivēšanai un atbildībai par saviem/savu bērnu zobiem. Ģimene ir viens no vissvarīgākajiem sociālajiem atbalstiem bērna izglītošanā. Agrā bērnībā gan vecāki, gan citi ģimenes locekļi ir kā paraugs veselīgā dzīvesveida ievērošanā. Vēlāk, pusaudžu gados, tiem jākļūst par atbalsta grupu brīžos, kad bērnam pietrūkst spēka un motivācijas, piemēram, uzturēt labu mutes higiēnu. Turklāt, jāņem vērā, ka bērns ir atkarīgs no vecāku vēlmēm un finansiālajām iespējām (piem., iegādāties zobu pastu un zobu birsti). 

Mūsdienās kariesa ārstēšanas pamatmērķi ietver potenciālo kariesa riska faktoru agrīnu diagnostiku, pēc iespējas agrīnāku jaunu kariozu bojājumu atklāšanu un to attīstības apturēšanu, kā arī zoba remineralizācijas procesa paātrināšanas pasākumu īstenošanu, pielietojot dažādus līdzekļus. Svarīgi savlaicīgi pasargāt zobus no kariesa veidošanās, lai samazinātu bērnu skaitu, kuriem ir nepieciešama zobu labošana. Šeit atbildība jāuzņemas vecākiem un zobārstiem, zobu higiēnistiem, kā arī citiem medicīnas speciālistiem, īpaši ģimenes ārstiem, pediatriem, ģinekoloģiem. Jo slimību profilakse vienmēr ir tikusi uzskatīta par visefektīvāko līdzekli jebkurā veselības aprūpes sistēmā.

Ko
lasīt tālāk

Sept. 14, 2021
Первый визит к стоматологу и зубному гигиенисту
Sept. 13, 2021
Steps in making winning smile
Sept. 14, 2021
Zobu Balināšana -Kas Jāzina?
Skatīt visus rakstus

Šīs mājaslapas pārzinis ir SIA Adenta, kontaktinformācija. Lietojot šo mājaslapu, Jums ir iespēja pieņemt mājaslapas sīkdatņu izveidošanu un iespēja attiekties no mājaslapas sīkdatņu izveidošanas (ja vien Jūsu pārlūkprogramma nav iestatīta nepieņemt sīkdatnes). Jums jāņem vērā, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Uzzināt vairāk.

Pieņemt
Noraidīt