Piekļuve

Vai fluors kaitē vīrieša veselībai?

Jūl. 23, 2021

Jautājums: Jūs stāstījāt par zobu pastām ar mentolu. Es savukārt gribēju pajautāt par fluoru. Esmu dzirdējusi no homeopāta, ka zobu pastas ar fluoru kaitējot vīriešu veselībai, īpaši no tām esot jāizvairās pusaudžu un jauniešu vecumā. Vai tas atbilst patiesībai?

Atbild zobārste Rūta Rastiņa:

Labdien!
Mana atbilde ļoti īsā formā varētu izskatīties tā: nē, nē un nē un visam trijām jautājuma sadaļām.

Kas ir fluors?

Tas ir dabīgi radies minerālelements, kura savienojumu lietošana individuāli un sabiedrības līmenī pēdējo 50 gadu laikā devusi apbrīnojamu kariesa izplatības (cik cilvēkiem no 100 ir kariess) un intensitātes (cik bojātu zobu katram indivīdam) samazinājumu attīstītajās valstīs (Amerikā, Kanādā, Skandināvijas valstīs u.c.). Fluorīdi ir fluora savienojumi, kurus lieto lokālai un vispārējai kariesa profilaksei.

Kā darbojas fluors?

Fluors darbojas trijos veidos:

  • Pirmkārt, fluors, iekļaujoties zobu kristāliskajā minerālvielu struktūrā, nostiprina emalju pret skābju iedarbību.
  • Otrkārt, tas spēj apturēt kariesa attīstību agrīnajās tā stadijās, remineralizējot zobu audus.
  • Treškārt, tieši iedarbojas uz kariesu izraisošām baktērijām un kavē to vielmaiņu.

Fluora jons ir ļoti aktīvs jons, kurš labprāt stājas savienojumā ar kalciju un citiem joniem siekalās, zobu aplikumā un zobu audos.

Siekalās un aplikumā uzkrātais kalcija fluorīds kļūst par tādu kā “ātro palīdzību” zobiem mutes dobumā. Tiklīdz mutes dobumā rodas skāba vide, šis savienojums šķīst un atbrīvotais fluora jons steidzas aizvietot izšķīdušo minerālelementu zoba emaljā, daudzreiz nomainot mazāk vērtīgu jonu.

Rodas jauna – spēcīgāka un pret skābju iedarbību izturīgāka emaljas minerālvielu struktūra.

Fluors – gandrīz visos mutes dobuma profilakses līdzekļos

Kariesa profilaktiskās iedarbības dēļ fluors pievienots gandrīz visiem mutes profilakses līdzekļiem. Mutes profilakses līdzekļos lietojamā fluora daudzums ir nekaitīgs cilvēka vispārējai veselībai, ja tos lieto pareizi.

Piemēram, jāzina, ka:

  • pastas daudzumam uz zobu birstes jābūt maza zirņa lielumā;
  • to nedrīkst norīt, jāizspļauj, bet nav jāsteidzas izskalot… lai paliek mutes dobumā ilgāk (bērnu pastām devā ir ieskaitīta arī “deva” norīšanai, bet tas nav jāļauj!);
  • bērniem nedrīkst dod pieaugušo zobu pastas, kurās ir augstāka fluora koncentrācija.

Fluors uz zobu emalju darbojas lokāli – tieši!

Ir pierādīts, ka fluora profilaktiskā efektivitāte pret kariesu uz zobu audiem pārsvarā saistīta ar fluora lokālu iedarbību uz zobu audiem – tātad, darbojoties TIKAI mutes dobumā. Pie kam fluors jālieto (profilakses līdzekļu veidā) visa mūža garumā, īpaši zemēs, kur nav citu fluora avotu (kā Latvijā).

Vissvarīgāk nodrošināt pietiekamu fluora klātbūtni mutes dobumā zobu šķilšanās un maiņas sakodiena laikā, kā arī pusaudžu vecumā, kad ir daudz traucējošu faktoru pietiekamai zobu emaljas mineralizācijai.

Diskusijas un dažādas nostājas par fluora vispārēju lietošanu

  1. TABLETES un PILIENI tikai atsevišķām cilvēku grupām

Lietojot fluoru iekšķīgi (vispārēji) – tabletēs, pilienos vai uzņemot ar dzeramo ūdeni, tas darbojas arī uz visu organismu, ne tikai uz zobu audiem.

Lielākā daļa Eiropas zobārstu asociāciju vairs nerekomendē fluora tablešu un pilienu lietošanu ikdienā kariesa profilaksei.

Fluora tablešu un pilienu lietošana pamatota un ieteicama tikai personām:

  • ar augstu kariesa intensitāti un
  • tad, ja nevar nodrošināt sistemātisku zobu tīrīšanu.

Pašreizējā nostāja kariesa profilaksē ir noteikt personas kariesa risku un kariesa intensitāti un konkrēti un mērķtiecīgi darboties saskaņā ar šo.

  1. FLUORIZĒTS DZERAMAIS ŪDENS – jā / nē?

Jau 50 gadus turpinās arī diskusija par kaitīgumu, ko var nodarīt mākslīgi fluorizēta dzeramā ūdens lietošana organismam. Uzreiz pateikšu, ka Latvijā dzeramais ūdens netiek fluorizēts, līdz ar to šīs briesmas mums atkrīt. Mums dzeramajā ūdenī dabiskais fluora saturs ir ļoti zems, tikai atsevišķās Talsu, Ogres, Saldus, Dobeles, Rēzeknes, Preiļu rajona vietās fluora koncentrācija tuva optimālai.

Lai gan ir zināms fluora daudzums, kurš ievērojami samazina kariesu, ūdens fluorizēšana tomēr pakļauj cilvēkus zināmam fluora pārdozēšanas riskam. Fluora pārdozēšana izraisa fluorozi zobos, un smagos gadījumos – arī izmaiņas kaulos un citos orgānos.

  1. FLUORS KĀ PIEDEVA sālim, pienam u.c. uzturproduktiem

Šie produkti arvien vēl tiek lietoti pasaulē un cilvēkus apmierina iespēja izvelēties un pašiem lemt par lietošanu vai nelietošanu. Atkrīt fluora pretinieku argumenti par piespiedu fluora lietošanu, kad tas tiek pievienots dzeramajam ūdenim.

Vieglas fluorozes formas bērniem un pusaudžiem Latvijā

Vieglas fluorozes formas arvien biežāk redzamas uz mūsu bērnu zobiem (balti plankumiņi kā vieglas “sniegpārsliņas” uz dažādām zobu virsmām, koši baltas krāsas “cepurītes” uz sānu zobu pauguriem).

Tas liecina par fluora pārdozēšanu – sevišķi tas var notikt:

  • ja bērni nekontrolēti lieto fluora tabletes,
  • ja bērni lieto pieaugušo zobu pastas ar augstāku fluora koncentrāciju,
  • norij, ēd zobu pastu un īpaši rajonos, kur jau dzeramajā ūdenī ir pietiekams fluora daudzums.

Šāda plankumaina emalja ir tikai neliela kosmētiska problēma, bet nav saistīta ar pastiprinātu zobu bojāšanos vai veselības izmaiņām. Šādus zobiņus, ja vēlas, var balināt, tādējādi padarot robežu starp koši balto plankumu un neizmainīto emalju gandrīz neredzamu.

Vīrieša veselība un fluors

Patiesi, līdz šim literatūrā neesmu sastapusi neko par fluora ietekmi uz vīrieša veselību. Ir daudz informācijas par fluora pārdozēšanu, kas vienlīdz slikti iespaido gan sievietes, gan vīriešus, gan bērnus.

Ko
lasīt tālāk

Sept. 14, 2021
Первый визит к стоматологу и зубному гигиенисту
Sept. 13, 2021
Steps in making winning smile
Sept. 14, 2021
Zobu Balināšana -Kas Jāzina?
Skatīt visus rakstus

Šīs mājaslapas pārzinis ir SIA Adenta, kontaktinformācija. Lietojot šo mājaslapu, Jums ir iespēja pieņemt mājaslapas sīkdatņu izveidošanu un iespēja attiekties no mājaslapas sīkdatņu izveidošanas (ja vien Jūsu pārlūkprogramma nav iestatīta nepieņemt sīkdatnes). Jums jāņem vērā, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Uzzināt vairāk.

Pieņemt
Noraidīt