Zobu kariess, smaganu iekaisums jeb gingivīts un ap zobu esošo audu iekaisums jeb periodontīts ir infekcijas slimības, kuru galvenie izraisītāji ir zobu aplikumā un zobakmenī mītošie mikrobi.
Zobu aplikums ir uz zobiem esošas dažādu mikroorganismu kopienas.
Zobu aplikumu nevar notīrīt ar siekalām vai ūdeni. Tas ir izdarāms tikai mehāniski, daļēji dabīgā veidā, ēdot cietu ēdienu vai izmantojot zobu birsti un zobu diegu, kā arī augsta spiediena mutes irigatorus. Savukārt zobu pasta un mutes skalojamais līdzeklis palīdz atbrīvoties no aplikumu izraisošajām baktērijām.
Zobakmens savukārt ir jau sacietējis (mineralizējies) mīkstais un cietais zobu aplikums, kas veidojas no mikroorganismiem, atmirušiem audiem, siekalu sastāvā esošajām minerālvielām un ēdiena atliekām. Zobakmenī dzīvo ļoti daudz dažādu slimības izraisošu mikroorganismu, kurus ar ikdienas mutes dobuma higiēnas līdzekļiem nav iespējams pilnībā likvidēt.
Izdala virssmaganu un zemsmaganu zobakmeni, no kuriem kaitīgākais ir zemsmaganu zobakmens. To var notīrīt tikai profesionālas zobu higiēnas procedūras laikā.
Zemsmaganu zobakmeni lielākoties nevar ne redzēt, ne sataustīt ar mēli. Tas veidojas neatkarīgi no ikdienas mutes dobuma higiēnas kvalitātes, un tā veidošanos galvenokārt nosaka smaganu šķidruma sastāva īpatnības, pārslimotās slimības un lietotie medikamenti.
Zemsmaganu zobakmens ir viens no galvenajiem periodontīta izraisītājiem. Šo slimību nevar izārstēt, bet var sekmīgi ierobežot, regulāri apmeklējot periodontologu. Ja šī slimība netiek ārstēta, pastāv liels risks zaudēt Jūsu zobus.
Tātad regulāri nenotīrīts mīkstais un cietais zobu aplikums, kā arī zobakmens:
- izraisa smaganu iekaisumu, sārtas pietūkušas un asiņojošas smaganas;
- izraisa zobu kariesu, īpaši virsmās starp zobiem, ja tās netiek regulāri tīrītas ar zobu diegu, kā arī rajonā pie smaganām, ja, saudzējot asiņojošās smaganas, zobu tīrīšana ir pavisam virspusēja, zobu kožamajās virsmās, kur atrodas dabīgas rieviņas un bedrītes;
- izraisa periodontītu – ap zobiem esošo kaulaudu un dziļāku mīksto audu iekaisumu –, kā rezultātā veidojas smaganu kabatas un zobi kļūst kustīgi;
- rada nepatīkamu mutes smaku;
- darbojas kā mikroorganismu rezervuārs un, ilgstoši kairinot un novājinot mutes imunitāti, var izraisīt mutes gļotādas slimības, visbiežāk hronisku kandidozi jeb piena sēnīti. Mikroorganismi caur iekaisušajiem smaganu audiem var nokļūt asinsritē un, ja imunitāte nav pietiekami stabila, lai tiktu ar tiem galā, nonākt arī iekšējos orgānos un asinsvadu sieniņās ar iespējamību izraisīt slimības.
Profesionāla zobu higiēnas procedūra vismaz 1 reizi gadā apvienojumā ar pienācīgu ikdienas mutes dobuma kopšanu ievērojami samazina iepriekš minētos infekcijas riskus.