Vai pēc zoba izraušanas ir iespējams uzreiz ielikt pagaidu protēzi?

Rūta Rastiņa / 29. Sep, 2011
Vai pēc zoba izraušanas ir iespējams uzreiz ielikt pagaidu protēzi?

Jautājums: Vai pēc zoba izraušanas ir iespējams tajā pašā dienā, kad zobs izrauts, ielikt pagaidu protēzi?

Atbild zobārste Rūta Rastiņa:

Jā, ir iespējams ielikt pagaidu plati tieši pēc zoba izraušanas. Tas gan ir iepriekš jāparedz un jāsaskaņo savas vēlmes ar ārstu! Pirms zoba izraušanas jāparedz laiks platītes izgatavošanai.

Kā tas notiek?

Kamēr vēl raujamais zobs ir mutē, tiek ņemts nospiedums. Laboratorijai nu ir informācija par sakodienu, aizvietojamā zoba novietojumu, augstumu, formu. Ja raujamais zobs ir “ļoti sliktā stāvoklī”, tad ārsts var izmodelēt to pacienta mutē ar speciālu materiālu un tikai pēc tam ņemt nospiedumu. Tad zobu tehniķim atliek tikai veidot zobu “pēc priekšā teiktiem vārdiem”. Pretējā gadījumā zobu tehniķis aizvietojamo zobu un platīti gatavo pēc nospieduma un sakodiena “noteikumiem”. Ārsts, protams, var koriģēt zoba formu pēc platītes saņemšanas.

Cik ilgam laikam domātas?

Pagaidu platītes ir vieglas un ērtas, bet patiesi ir domātas tikai īslaicīgai lietošanai, kamēr notiek pilnīga brūces sadzīšana, kaula un mīksto audu stabilizēšanās. Dzīšanas procesā, mainoties audiem, platīte vairs nepieguļ precīzi un ir laiks domāt par paliekošu zoba aizvietošanu. Bet tas jau ir cits stāsts.


Citi raksti

gallery image next gallery image previous gallery image close
1 / 3
close