Protēzists nevar dabūt nost zobu no pagaidu cementa

Rūta Rastiņa / 29. Sep, 2011
Protēzists nevar dabūt nost zobu no pagaidu cementa

Jautājums: Man zobu ķirurgs ieskrūvēja implantu, tālāk keramikas zoba uzlikšana bija jāveic pie protēzistes. Pēdējā laikošanas reizē, kad vajadzēja zobu iecementēt, viņa nevarēja zobu dabūt nost no pagaidu cementa, un tā arī atstāja, aizbildinoties, ka pēc gada lai atnāk apskatīties, var arī ātrāk. Es nezinu, vai varu tā ilgi staigāt ar šo pagaidu cementu, jo protēziste man tika pavirša, ar kuru neizveidojās normāls dialogs, bet biju jau pie viņas iesākusi taisīt šo zobu.

Atbild zobārste Rūta Rastiņa:

Nenodara ļaunumu

Atstāšana uz pagaidu cementa implanta kronim nenodara nekādu ļaunumu, jo savienojas metāls ar metālu. Nav jābaidās, ka varētu rasties kariess, kas ir galvenā zobārstu rūpe, runājot par kroņiem uz paša pacienta bioloģiskajiem (vitāliem vai depulpētiem) zobiem. Implanta kroņus uz pagaidu cementa liek, ja vēlas uzzināt, kā pacients pieradīs pie zoba, vai viņu apmierinās kosmētiskais efekts utt.

Ļoti precīzs

Tā kā kroņa atlējums un kroni balstošās daļas ir ĻOTI precīzas (ražotāju matricu noteiktas), tad, protams, ka kronis “uzsēžas” ĻOTI STINGRI. Jāņem vērā, ka kroni vietā notur ne tikai cements, bet arī citi papildu elementi (kā papildus retensijas rievas, garums, sienu paralelitāte utt.).
Ar spēku nositot kroni, ārsts riskētu ar plaisu rašanos porcelānā, implanta skrūves atrotēšanu u.c. iespējamām un nevajadzīgām komplikācijām.

Ok – pēc gada

Padoms ierasties pēc gada un nemēģināt noņemt kroni no implanta “ar varu” ir pareizs. Funkcionālas slodzes rezultātā pagaidu cements pa šo laiku, visdrīzāk, būs atslābis. Ja kronis kļūs kustīgs ātrāk, paciente to sajutīs, aizies pie ārsta, kas  tūdaļ pārcementēs kroni, lietojot pastāvīgo cementu.

Pavisam nesen

Dažus gadus atpakaļ implanta kroņu cementēšana ar pagaidu cementu tika REKOMENDĒTA kā standarta cementēšanas metode. Vēl arvien daudzi pacienti lieto savus implanta zobus, kuri cementēti ar pagaidu cementu pastāvīgai lietošanai.

Šo protezēšanas un implantoloģijas jautājumu konsultējusi mana draudzene protēziste, profesore Una S., beigās piebilstot: “Fakts, ka kronis nav noņemams, liecina tikai par to, ka tas izgatavots precīzi. Paradoksālā pasaule…”

Liekot kroni uz “bioloģiskā” zoba (vitāla vai depulpēta), pagaidu cements nav pieņemams kā pastāvīgs cementējamais materiāls, jo, tam šķīstot, veidojas sprauga, zobā rodas kariess un citas patoloģiskas izmaiņas.


Citi raksti

gallery image next gallery image previous gallery image close
1 / 3
close