Dental hygiene

Profesionāla zobu higiēna nepieciešama, jo, pat regulāri mājas apstākļos tīrot zobus, nav iespējams likvidēt visu zobu mīksto un cieto aplikumu, kā arī zobakmeni. Zobu higiēnists, izmantojot speciālus instrumentus un palīgvielas, notīra mīksto un cieto zobu aplikumu, it īpaši grūti aizsniedzamās vietās, kā arī likvidē virssmaganu un zemsmaganu zobakmeni.
Uzziņai!
Zemsmaganu zobakmeni lielākoties nevar ne redzēt, ne sataustīt ar mēli. Tas veidojas neatkarīgi no ikdienas mutes dobuma higiēnas kvalitātes. Tā veidošanos nosaka smaganu šķidruma sastāva īpatnības, pārslimotās slimības un lietotie medikamenti.
Zobu aplikums nav ēdiena atliekas uz zobiem, bet gan dažādu mikroorganismu kopienas.
Zobakmens savukārt ir mineralizēts mīkstais un cietais zobu aplikums, kurā dzīvo ļoti daudz dažādu slimības izraisošu mikroorganismu.
Zobu kariess, smaganu iekaisums jeb gingivīts un ap zobu esošo audu iekaisums jeb periodontīts ir infekcijas slimības, kuru galvenie izraisītāji ir zobu aplikumā un zobakmenī mītošie mikrobi.

Regulāri nenotīrīts mīkstais un cietais zobu aplikums, kā arī zobakmens:

  • izraisa smaganu iekaisumu, sārtas pietūkušas un asiņojošas smaganas;
  • izraisa zobu kariesu, īpaši virsmās starp zobiem, ja tās netiek regulāri tīrītas ar zobu diegu, kā arī rajonā pie smaganām, ja, saudzējot asiņojošās smaganas, zobu tīrīšana ir pavisam virspusēja, zobu kožamajās virsmās, kur atrodas dabīgas rieviņas un bedrītes;
  • izraisa periodontītu - ap zobiem esošo kaulaudu un dziļāku mīksto audu iekaisumu, kā rezultātā veidojas smaganu kabatas un zobi kļūst kustīgi;
  • rada nepatīkamu mutes smaku;
  • darbojas, kā mikroorganismu rezervuārs, un, ilgstoši kairinot un, novājinot mutes imunitāti, var izraisīt mutes gļotādas slimības, visbiežāk hronisku kandidozi jeb piena sēnīti.
  • Mikroorganismi caur iekaisušajiem smaganu audiem var nokļūt asinsritē un, ja imunitāte nav pietiekami stabila, lai tiktu ar tiem galā, tie var nonākt iekšējos orgānos un asinsvadu sieniņās ar iespējamību izraisīt slimības.
  •